Tadeusz Wojciechowski

 

Witam na moich stronach.

Długi weekend majowy był dla mnie wyzwaniem. Postanowiłem przejechać właściwy szkla orlich gniazd. Dlaczego wyzwaniem? Pogoda nie sprzyjała. Silny wiatr, deszcz i temperatura 13-15 stopni. Ale dałem radę.

Do tej pory chwaliłem się przejechanym szlakiem orlich gniazd. Jak się okazało żyłem w nieświadomości, że to co przejechałem do szlak wzdłuż Prądnika. Piękny szlak po Ojcowskim Parku Narodowym biegnący wzdłuż rzeki Prądnik. Naprawiam swój błąd i ruszyłem w tym roku(2021) na właściwy szlak od Częstochowy do Krakowa. 

Szlak Orlich Gniazd

Położona częściowo w województwie śląskim, częściowo w województwie małopolskim, kraina z wieloma zapierającymi dech w piersiach zamkami, jest prawdziwą perłą pośród innych polskich regionów turystycznych. Pionowe, trudno dostępne skały są charakterystyczne dla tej krainy. Właśnie w takich miejscach lokują swe gniazda orły. Trudno się dziwić, że zamki, warownie i strażnice budowane na wapiennych wzniesieniach, skojarzone zostały właśnie z orlimi gniazdami. Pamiętające jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego budowle powstawały z okolicznych wapieni. Naturalnie stały się więc częścią okolicznego krajobrazu do tego stopnia, że czasami trudno od razu stwierdzić, gdzie kończy się skała, a gdzie zaczyna postawiony przez człowieka mur.

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

1Z Jasnej Góry i Sanktuarium Najświętszej Marii Panny jest blisko do Olsztyna z Górą Zamkową, ruinami zamku i otaczającymi go skałami. To tylko 18 km. Zwiedzających witają przepiękne widoki i lśniący w blasku słońca zamek usytuowany na wzgórzu.

2Zamek w Mirowie jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych obiektów na szlaku Orlich Gniazd. Leżąca na wzniesieniu, monumentalna bryła zamku, pomimo pozostawania przez wiele lat w ruinie robi spore wrażenie. Mirowska twierdza stanowi jedną z najstarszych budowli obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wiemy, iż murowana strażnica powstała tu około połowy XIV wieku, w czasach Kazimierza Wielkiego

3Położony na malowniczym, skalistym wzgórzu zamek Bobolice to jedna z bardziej znanych warowni leżących na Szlaku Orlich Gniazd. Docieramy do niego już po 2 km jazdy od Mirowa. Bobolicka twierdza była pierwotnie zamkiem królewskim, zbudowanym z inicjatywy Kazimierza Wielkiego zapewne ok. 1350 roku.

4Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny. Majestatycznym ruinom malowniczości dodają fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Początki architektury obronnej w Podzamczu sięgają czasów Bolesława Krzywoustego.

5W połowie XIV wieku na tutejszej skale postawiono warownię z wysoką okrągłą wieżą. Średniowieczny zamek rycerski, który powstał w czasach Kazimierza Wielkiego, wielokrotnie zmieniał właścicieli. Barokowy zamek w Rabsztynie, będący typową rezydencją magnacką, przetrwał do 1657 roku, kiedy to został spalony przez Szwedów. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania 

6Najstarsze informacje o zamku Tenczyn w Rudnie pochodzą z roku 1319. Wzniósł go prawdopodobnie Andrzej z Morawicy, który od nazwy zamku przyjął nazwisko Tenczyński. Po II wojnie podjęto próby zabezpieczenia ruin, jednak zamku nie odbudowano. 

Szlak kończy się na wzgórzach zamku wawelskiego w Krakowie. To ponad 190 km utwardzonych dróg, szutrów, ale również nieprzejezdnych dla rowerów ścieżek piaszczystych.

Czy warto jechać?

Odpowiedź jest oczywista. WARTO! Mam tylko małą radę. Jak najmniej rzeczy w sakwach, szerokie opony na kołach i trochę kondycji. Szlak nie jest dla początkujących "niedzielnych" turystów rowerowych. Jedziemy przez jurę, gdzie są strome podjazdy, ścieżki leśne nieutwardzone, trochę błota i piasku. Szczególnie liczne podjazdy dają popalić nogom. Jak wygląda szlak? Poniżej kilka migawek:

NA ROWER I SPOTYKAMY SIĘ GDZIEŚ W POLSCE!

Głubczyce, Poland

+48 000 000 000