Tadeusz Wojciechowski

 

Witam na moich stronach.

Do niedawna, nikt jeszcze nie wiedział, co to jest blog i czemu ma on służyć. Osoby, które kiedyś pisały pamiętnik w wersji papierowej, nie marzyły nawet, że kiedyś będą mogły to zapisać na komputerze i będą mogły podzielić się swoimi przemyśleniami z innymi ludźmi.

W blogu pisanym przeze mnie można znaleźć informacje z każdej dziedziny życia, napisane pod wpływem impulsu. Główną zaletą blogów jest wymiana opinii na interesujący nas w danym momencie temat. Przy indywidualnym blogu prezentuję własne opinie do dyskusji dla innych.

KTOŚ powiedział (i słusznie) że wolność jest na zadana, a nie nadana. O wolność musimy nieustannie walczyć. I stąd rodzi się pytanie - co oznacza słowo WOLNOŚĆ?

Wolność – brak przymusu, możliwość działania zgodnie z własną wolą. Sytuacja, w której można dokonywać wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji. To najprostsza definicja tego słowa, jaką znalazłem w wikipedii.

Czy wolność to tylko ujęcie filozoficzne?

Wolność oznacza brak zewnętrznego przymusu, sytuację, w której człowiek może dokonywać wyborów spośród wszystkich opcji. Najogólniej rzecz biorąc, wolność to możliwość wyboru. Wolność to sytuacja człowieka, który kieruje się wyłącznie swoją własną wolą. Istnienie wolności przy podejmowaniu decyzji przez człowieka jest ważnym problemem filozoficznym, którym zajmowały się tęgie umysły od zarania dziejów. słowem pojęcie to zmieniało się z czasem, zależności od poglądów religijnych, politycznych czy społecznych. Kilka przykładów:

1Według Platona, wolność jest istnieniem dobra, w którym dusza w celu własnego doskonalenia chce w sposób konieczny uczestniczyć.

2Dla Kartezjusza wolność jest źródłem godności człowieka. Tylko ona stanowi podstawową rację szacunku dla samego siebie

3Kant starał się podsumować różnorakie rozważania na temat wolności, wprowadzając dwojakie jej pojęcie: w sensie kosmologicznym wolność jest to możliwość spowodowania samodzielnie jakiegoś stanu rzeczy; w sensie moralnym jest to świadomość, że się jest upoważnionym do podporządkowania się jedynie prawom akceptowanym przez samego siebie.

4W kategoriach politycznych Thomas Hobbes definiuje wolność jako brak fizycznego przymusu.

5Karol Marks twierdził, iż wolność polega na tym, żeby państwo z organu stojącego ponad społeczeństwem przekształcić w organ całkowicie temu społeczeństwu podporządkowany; również dziś formy państwowe są bardziej lub mniej wolne zależnie od tego, w jakim stopniu ograniczają one „wolność państwa".

WYSTARCZY definicji filozoficznych. Chciałem czytelnikom przybliżyć jak na przestrzeni lat myślano o wolności. Wróćmy do naszych czasów, na nasze polskie podwórko. Słucham, oglądam, analizuję wiadomości, przekazy medialne i czasami nie wiem czy żyję w wolnym kraju. Słyszę krzyki, że jest SUWEREN, że zabiera nam się wolność, że jesteśmy WOLNYM LUDŹMI, itp. Czy to tylko hasła propagandowe głoszone na potrzeby publiczności, czy rzeczywiście twórcy tych haseł wierzą w to co głoszą? Patrząc na scenę polityczną pojęcie wolności człowieka jest uzależnione od ideologii jaką głoszą, od poglądów politycznych partii. Zacznijmy analizę nie od oglądów politycznych, ale patrząc na pojęcie wolności oczyma prostego, apolitycznego człowieka, za którego się uważam.

Bez polityki

Wróćmy do najprostszej definicji: wolność to brak zewnętrznego przymusu. Oczywiście należy tu zastrzec dalszą część definicji o wyborze z dostępnych nam opcji. Biorąc całość pod uwagę to zdaje się, że przeciętny człowiek jest wolny. Przecież mamy możliwość działania bez przymusu. Możemy pracować lub nie, możemy kupować co chcemy lub nic, możemy pójść do kina, teatru, restauracji, itp, lub po prostu siedzieć w domu, itp. Mamy bez przymusowy wybór tego co chcemy robić, co robimy w ramach zaproponowanych obecnie opcji. I tutaj powinienem skończyć, bo jestem wolnym człowiekiem. Jednak zgłębię te problem dokładniej.

Mamy epidemię koronawirusa. Słyszymy krzyki że jest wolny wybór i można się szczepić lub nie. Mamy prawo wyboru. OK. Zastanówmy się nad tym. Czy ja jako zaszczepiony mam wolny wybór żyć bezpiecznie? Czy mam prawo wyboru żyć między zaszczepionymi? Czy mam wybór korzystać z dóbr kultury wiedząc, że nie zarażę się tam covid`em? Niestety nie mam wolności wyboru. Przez to, że ktoś twierdzi, że to jest jego wola nieszczepienie się i muszę żyć między chorymi lub potencjalnymi nosicielami. I oczywiście jeżeli nie chcę się zaszczepić, czy nie mam takiego wyboru? Czy nie mam prawa żyć między zaszczepionymi? Oczywiście wg definicji to mój wybór i mam taką możliwość wyboru. I jesteśmy w impasie. Gdzie wolność wyboru?

Jestem żonaty, spośród milionów kobiet wybrałem tą jedyną i tak żyję. Miałem prawo wyboru więc jestem wolny. Są kobiety, które spośród milionów kobiet wybrały też tą jedyną i chcą tak żyć, albo są mężczyźni, którzy spośród milionów mężczyzn wybrali swojego mężczyznę i tak chcą żyć? Czy mogą wybrać? Czy są wolni? Niestety nie w tym kraju. Więc czy jesteśmy wolni?

Jestem nauczycielem. Moim zadaniem jest uczyć młodzież tego co im jest potrzebne w życiu. Oczywiście mam wybór formy przekazywania, metod nauczania, ale czy mam prawo wyboru treści? Niestety nie. Muszę realizować politykę oświatową narzuconą mi przez rządzących. Widzę, wiem, że wielokrotnie nie odpowiada ona potrzebom współczesnego człowieka, a nie mam wyboru. Czy to jest wolność?

Mogę jeszcze podać wiele przykładów. Ale już na tych trzech można stwierdzić, że nie jesteśmy wolni patrząc ściśle na definicję. Nie mamy wyboru, rządzący i to nie ważne jakiej partii, jakich poglądów, zawsze nam tą wolność ograniczają. Nie jesteśmy wolni!

MOJE KSIĄŻKI - czasami piszę, a oni wydają

Ludzie wierzą w przeznaczenie. Cudowne jest jak jakaś niewidzialna ręka kierując naszym losem splata go z najpiękniejszym uczuciem jakie człowiek może dać drugiemu człowiekowi – z miłością. O takiej cudownej miłości opowiada niniejsza powieść. Dwoje już nie młodych osób po tragicznych przeżyciach w młodości, spotykają się i dają sobie prawdziwe szczęście. Ich życie i miłość jednak nie jest usłane różami. Muszą przezwyciężyć wiele przeszkód, aby być razem. Cud miłości to zwierzenia Adama, głównego bohatera powieści, który przy łóżku umierającej, najukochańszej żony, opowiada o swoich najcudowniejszych latach życia młodemu literatowi, który w przyszłości ma zostać mężem córki, będącej jednym z ważnych ogniw ich związku od samego początku.

CUD MIŁOŚCI  wydawnictwo: Evanart

Jeżeli wstąpiłeś do gangu, jeżeli nazywają cię „kibolem”, jeżeli należysz do przestępczego świata, to nie myśl, że tak łatwo zerwiesz z przeszłością. „Ministrant diabła” jest książką opowiadającą o młodym mężczyźnie, który chce skończyć z przestępczym życiem. Okazuje się, że nie jest łatwo wyrwać korzenie ze środowiska, w którym dorastało się i żyło przez wiele lat. Tomek – główny bohater, przeżywa wielką wewnętrzną przemianę po tym, jak ginie niewinna kobieta, a on trafia na kilka lat do więzienia. Po odpokutowaniu winy ucieka od dawnego świata. Zaszywając się na odludziu, daleko od cywilizacji, postanawia zamazać swoje młodzieńcze winy, chce żyć dla ludzi. Spotyka prawdziwą, wielką miłość. Dzięki niej staje się innym człowiekiem, poznaje inny świat i umacnia się w swoim postanowieniu zmiany. Jednak macki świata przestępczego oplatają go i nie pozwalają tak łatwo zerwać z dawnymi współtowarzyszami. Tomek musi walczyć ze swoimi kumplami z gangu, a walka kończy się tragicznie – bezsensowną śmiercią. Książka opowiada o miłości, wielkim poświęceniu, walce o przetrwanie, a przede wszystkim o wielkiej przemianie, jakiej dokonał młody chłopak w swoim życiu. Jest relacją dorosłego mężczyzny, który postanawia udowodnić, że młode pokolenie można ratować nie poprzez stawianie im zakazów, nakazów, często bzdurnych norm, ale poprzez miłość, zrozumienie i wskazywanie sensu życia.

MINISTRANT DIABŁA  Wydawnictwo: Papierowy Motyl

To biografia mojego przyjaciela księdza Edwarda Domańskiego. Pozycja ta skierowana jest do wszystkich, którzy znali księdza, a jest to postać nietuzinkowa. Niestety ksiądz Domański zmarł 17 maja 2012 r. Tym bardziej warto zapoznać się z jego ciekawym życiorysem. W publikacji zawarte są również informacje historyczne z czasów przemiany ustrojowej naszego państwa i roli księży w tym procesie.

50 LAT SŁUŻBY BOGU   wydwnictwo: św. Krzyża Opole

MOTTO PODRÓŻNIKA

Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej

Ryszard Kapuściński
„Podróże z Herodotem”

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj

Mark Twain
pisarz

Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki.

Martyna Wojciechowska
podróżniczka

Głubczyce, Poland

+48 000 000 000