HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /autoinstalator/joomla1/templates/dd_media_102/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Super User
Kategoria:

orleW maju 2015 r. razem z małżonką postanowiliśmy przejechać chyba najsłynniejszy w Polsce szlak turystyczny, tzw szlak orlich gniazd. Rozpoczyna on swój bieg w Krakowie, a kończy w Częstochowie. Ma długość ok. 164 km. Nazwę zawdzięcza leżącym na jego trasie ruinom zamków i warowni, nazywanych Orlimi Gniazdami ze względu na ich usytuowanie na skałach dochodzących do 30 metrów wysokości. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym.

Król Kazimierz Wielki podjął się zadania stworzenia systemu obronnego zabezpieczającego granice państwa Polskiego, ważniejsze szlaki handlowe i zaludnione obszary Małopolski. Co najmniej kilkanaście twierdz powstało właśnie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z konieczności obrony handlowego traktu z Krakowa do Wielkopolski, jak i pobliskiej granicy państwa.

Myśmy przejechali nie pełny szlak. Nasza trasa wiodła od zamku w Olsztynie do zamku Korzkiew. Zobaczyliśmy i zwiedziliśmy 12 ruin zamków, z których niektóre są otwarte do zwiedzania. Jednak najpiękniejszą częścią tego szlaku jest trasa w dolinie Prądnika - rzeki przecinającej Ojcowski Park Narodowy.ret

Nasza trzydniowa wyprawa, to żywa lekcja historii. Polecamy zamek w Olsztynie (niedaleko Częstochowy), oczywiście zamek w Ogrodzieńcu,Bobolicach, Na Pieskowej Skale oraz ciekawy zameczek w Korzkwi. Pozostałe zamki to głownie ruiny, których wartość jest głównie historyczna, a zorganizowane tam wystawy są symboliczne. 

retyuNajbardziej urokliwa jest jednak część trasy biegnąca przez Ojcowski Park Narodowy. Jechaliśmy akurat w momencie budzącej się przyrody, kiedy na drzewach było już zielono, w lasach kwitły pierwsze wiosenne rośliny, a ptaki śpiewały romantyczne pieśni nawołując do miłosnych uniesień. Każdemu rowerzyście, pieszemu turyście, a nawet zmotoryzowanemu polecamy ten urokliwy polski zakątek.

Szlak posiada rozbudowaną siec noclegową, gastronomiczną i jest dobrze oznakowany. Jest to niedroga wyprawa i nie jest trudna dla amatorów rowerowych wypraw. GORĄCO POLECAM !!!