HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

rzym4Rzym to jedyne miasto na świecie, które budzi olbrzymi szacunek, zachwyt i podziw prawie wszystkich odwiedzających.  Dlatego moje kroki już wiele lat temu jako pierwsze w moich wojażach europejskich skierowane były do tego najpiękniejszego, moim zdaniem, miasta na świecie.  W Rzymie byłem kilkakrotnie i mogę nawet powiedzieć, że mogę być skromnym przewodnikiem po najważniejszych obiektach historii, po niezwykle bogatej architekturze, starożytnych budowlach, średniowiecznych kościołach, po muzeach Watykanu. Każdy podróżnik wie, że Rzym to liczne świątynie, najważniejsze w Europie place, słynne teatry, galerie, restauracje… To wszystko dostępne jest dla turystów spacerujących historycznymi traktami i romantycznymi wąskimi alejkami olbrzymiego centrum historycznego. Rzym to także miasto setek fontann, dziesiątek wspaniałych parków i ogrodów, gdzie większość ulic i budynków skrywa w sobie bogatą historię, a często także spektakularne tajemnice. Dlatego uważam, że nie ma na świecie miasta dorównującego Rzymowi bogactwem artystycznym, historycznym, czy architektonicznym. Miasto jednoczące skrajności, stojące niegdyś na czele świata pogańskiego, a dziś będące centrum chrześcijaństwa. Piękno Rzymu zaklęte jest w budynkach i obrazach, fascynujących i magicznych miejscach, które każą wracać do Wiecznego Miasta. Do Rzymu można przyjeżdżać wielokrotnie i zawsze odkryjemy coś nowego, zaskakującego i pięknego.

Rzym to prawie czteromilionowa aglomeracja, jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych świata, największe miasto Włoch, gdzie znajdują się państwowe urzędy. Rzym jest również istotnym na skalę światową centrum finansowym (znajdują się tutaj siedziby banków i instytucji finansowych). W Wiecznym Mieście swoją siedzibę mają słynne kluby sportowe, a samo miasto od wieków posiada niezwykle bogatą infrastrukturę - nie tylko sportową, ale także komunikacyjną: liczne węzły autostradowe, tunele, estakady, parkingi podziemne, dwa międzynarodowe porty lotnicze i dwie linie metra (trzecia jest w budowie).

Rzym nie da rady zobaczyć szybko. Za każdym razem widziałem coś nowego. Proponuję zwiedzanie według opracowanych w wielu przewodnikach tras turystycznych. Ja moje pierwsze kroki w Rzymie właśnie ten sposób zaczynałem. Przewodniki można kupić praktycznie w każdej księgarni, a nawet w samym Rzymie i to po Polsku. Żeby opisać wszystkie trasy (ja zacząłem od dziewięciu tras) pisałbym tuta książkę. Dlatego napiszę tylko o najważniejszych miejscach.

Zacznę od Watykanu, serca Rzymu.

Zwiedzanie Rzymu bardzo usprawnia nam metro. Jest tanie i wszędzie nim się dostaniemy. Jest też dobrze opisane mapami (na PICT0229każdej stacji) i dlatego nie ma w nim problemów. Radzę kupić bilet całodniowy (płaciłem dawniej 4 euro – teraz nie wiem ile kosztuje). Metrem jedziemy w okolice Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na zwiedzenie Bazyliki św. Piotra, grobów papieskich i samego placu potrzebujemy minimum pół dnia i tak będzie to pobieżne zwiedzanie. Koniecznie trzeba pospacerować po Placu, wejść do wnętrza i do podziemi, gdzie znajduje się grób papieża Jana Pawła II. Należy przy tym pamiętać, że do Bazyliki nie są wpuszczane osoby w zbyt skromnym ubiorze. Spódniczki mini i odsłonięte ramiona są nieakceptowane - na nic zdadzą się prośby o wpuszczenie. Jeśli mamy trochę więcej czasu i pieniędzy lub jeśli na zwiedzanie Watykanu planujemy poświęcić cały dzień, to warto wejść na taras widokowy na kopule Bazyliki. Wejście jest płatne, ale sama droga na szczyt kopuły jest pasjonująca. Z góry możemy podziwiać wnętrze Bazyliki, a następnie z samej kopuły znakomicie widać panoramę Rzymu oraz ogrody watykańskie. Jest to najlepszy punkt widokowy w Rzymie i jedno z najlepszych miejsc do fotografowania Wiecznego Miasta. Koniecznie powinniście poświęcić kilka godzin na zwiedzanie Muzeów Watykańskich - uznawanych za najwspanialsze muzeum świata. Punktem obowiązkowym i najwspanialszym miejscem Watykanu jest Kaplica Sykstyńska. Wierzcie mi, w muzeum byłem dwa razy i poszedłbym kolejny raz gdyż nie sposób zobaczyć wszystkiego. Nie przerażajcie się długością kolejki do muzeum, szybko idzie (cena biletu to ok. 16 euro – tyle ja płaciłem).

rzym3Kontynuując zwiedzanie Watykanu idziemy Viale della Conciliazione w stronę Zamku Świętego Anioła. Gdy mamy  kilka dodatkowych euro i czas, to oczywiście sam Zamek wart jest zwiedzenia wraz z tarasami widokowymi na górze. Jeśli mamy mało czasu i pieniędzy, to należy zadowolić się widokiem z zewnątrz, a następnie przejść przez przepiękny most na drugą stronę Tybru i podążać wąskimi uliczkami w stronę Piazza Navona. Praktyczna porada: jeśli nie mamy ze sobą planu Rzymu, to obok Zamku Anioła znajduje się punkt informacji turystycznej. Przy odrobinie szczęścia powinniśmy dostać tam bezpłatną mapę miasta. Ewentualnie za kilka euro można kupić dokładniejszy i lepiej wykonany plan.

Jednym z piękniejszych miejsc w Rzymie jest Piazza Navona, którzy przez cały dzień i dużą część nocy tętni życiem. Wokół rozstawione są kawiarniane stoliki, a na samym placu artyści sprzedają obrazy. Zaledwie kilkuminutowy spacer dzieli nas stąd od Fontanny di Trevi. Wielu turystów do fontanny wrzuca drobną monetę, wierząc, że pozwoli im to w przyszłości wrócić do Rzymu. Ja też to zrobiłem i już po roku byłem w Rzymie ponownie. Chyba to działa! W pobliżu Fontanny di Trevi znajdują się słynne i równie zatłoczone Schody Hiszpańskie. W czasie wakacji często odbywają się tutaj różnego rodzaju imprezy. Kiedy byłem na schodach były cudownie przyozdobione kwiatami. Warto wdrapać się na szczyt, aby zobaczyć panoramę miasta.

Na wprost - od Schodów Hiszpańskich - zaczyna się Via dei Condotti. Jedna z wielu w Rzymie ulic, przy której znajdują się rzym5markowe butiki takich firm, jak Dior, Gucci, Prada, czy Bulgari. Warto się tędy przespacerować aż do Via del Corso, a następnie skręćmy w lewo. W ciągu kwadransa dojdziemy do Placu Weneckiego (Piazza Venezia). To jeden z najistotniejszych punktów na turystycznej mapie Rzymu. Okazały budynek z białego marmuru, jeden z symboli Rzymu, to Ołtarz Ojczyzny - pomnik Wiktora Emanuela II. Niedawno był remontowany i teraz robi niesamowite wrażenie. Spod Ołtarza Ojczyzny udajmy się Via dei Fori Imperiali w stronę Koloseum. Po drodze będziemy widzieć ruiny Forum Romanum i pomnik wilczycy – legenda głosi, że wykarmiła założycieli miasta. Cała historyczna okolica, wliczając Ołtarz Ojczyzny, Forum Romanum i Koloseum oraz wszystkie budynki, zabytki, place i kościoły wokół wymaga poświęcenia całego dnia i to tylko na pobieżne zwiedzenie. Koniecznie kupcie sobie trójwymiarową mapę Forum Romanum. Ruiny starożytnego miasta ożywają za pomocą tej mapy, a historia staje się nam bliska – bardzo polecam wydajcie ok. 5 euro, a nie pożałujecie.

Jeśli spędzamy w Rzymie kilka dni, to koniecznie musimy wybrać się do dzielnicy Zatybrze. Położona jest ona na wysokości historycznego centrum, po drugiej stronie Tybru. W I w. p.n.e. nie była to nawet część Rzymu, a osiedlali się tutaj Żydzi. Rejon rzym9wydawał się być częściowo odizolowany od reszty miasta, przez co miał autonomię. Dziś dzielnica przeżywa najlepsze chwile w swojej historii. Mieszkają tu znani i wpływowi Rzymianie, a także zwykli ludzie, którzy chcą być nieco obok turystycznego zgiełku w drugiej części miasta. Zatybrze słynie ze świetnych restauracji i trattorii, gdzie króluje prawdziwa rzymska kuchnia za rozsądną cenę. Tutejsze lokale są świetną alternatywą dla kiepskich i drogich pizzerii w turystycznej części Wiecznego Miasta. Najbardziej efektowna trasa widokowa na Zatybrze prowadzi z żydowskiego getta przez Isola Tiberina pośrodku Tybru. Wyspę łączą zabytkowe mosty, które do dziś funkcjonują na bazie konstrukcji sprzed naszej ery. W XIX w. w Europie panowała moda na wyburzanie dawnej zabudowy, aby zrobić miejsce pod nowe, szerokie aleje. Tak też stało się na Zatybrzu, gdzie poświęcono część zabudowań pod  Viale di Trastevere. Na północnym końcu ulicy znajduje się Piazza G.G. Belli, a kawałek dalej Piazza Sidney Sonnino. W niedzielny poranek ma miejsce Mercato Porta Portese. Kilka tysięcy straganów, począwszy od Porta Portese do Viale di Trastevere.

Rzym to setki świątyń i to tych, które powstawały na początku chrześcijaństwa. Nie sposób je wszystkie opisać, ale powiem tylko o kilku. Przede wszystkim musicie zobaczyć katedrę św. Jana na Lateranie (San Giovanni in Laterano). Najlepiej dojechać tam metrem. Lateran to przede wszystkim zespół pałacowo-kościelny w Rzymie, w którym zaczął się triumfalny marsz chrześcijaństwa IV wieku. Była tu kiedyś siedziba papieży. Oprócz przepięknej świątyni jest tam super muzeum poświęcone historii papiestwa. W niektóre dni jest wejście za darmo. Obok bazyliki są święte schody – legenda głosi, że to są te po których szedł Chrystus do Piłata. Dawny pałac biskupów Rzymu – Patriarchat – łącznie ze słynną w średniowieczu kaplicą papieską św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika, zwaną SANCTA SANCTORUM (Święte Świętych) – stanowi główny element jednego z najsłynniejszych miejsc pokutnych świata,  jakim było przez kilka wieków to sanktuarium.Ludzie na klęczkach po 28 marmurowych schodach wchodzą po nich do kaplicy, gdzie modlą się we własnych intencjach. Z bazyliki warto udać się do kościoła św. Bibilany, do świątyni Minerwy Uzdrowicielki, do bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego. Wszystkie te obiekty znajdują się w pobliżu, a są nieoceniona lekcją historii chrześcijaństwa.

Kolejnym obiektem sakralnym godnym polecenia jest bazylika św. Pawła za Murami. Kiedyś ta świątynie rzeczywiście była za murami Rzymu. Została zbudowana przez cesarzy Teodozjusza I, Arkadiusza i Walentyniana II w latach 386-440. Zbudowano ją w miejscu pochowania św. Pawła. Nad jego grobem powstała na początku kaplica, a następnie budowla została rozbudowana do wielkości Bazyliki. Bazylika kusi wizerunkami wszystkich papieży. W medalionach umieszczonych przy sklepieniu kościoła są malowidła portretów chyba większości głów kościoła katolickiego. Jest tam nasz papież Jan Paweł II. Aktualnie panujący biskup rzym6Rzymu jest zawsze podświetlony. Sama bazylika jest przepiękna.

W XVI wieku papież Pius IVpostanowił zmienić antyczną budowlę łaźni miejskich i zaadoptował ją na potrzeby kultu katolickiego – powstała z niego bazylika Santa Maria degli Angeli. Dzieła dokonałsam Michał Anioł, w 1563 roku, tuż przed własną śmiercią. Przeróbka nie była łatwa – opustoszałe i bardzo zniszczone termy przypominały bardziej dzieło stworzone przez naturę, a nie przez człowieka. Niezrażony tym Michał Anioł, zafascynowany naturalnym pięknem budowli, oraz przejęty szacunkiem dla antyku,postanowił ograniczyć zmiany do minimum. Między innymi fasada kościoła pozostała niezmieniona, w formie postrzępionej ruiny. W XVIII wieku do kościoła wprowadzono kolorowe marmury, obrazy i ornamenty, które zaprzepaściły zamierzony efekt artysty. Pomimo zmian bazylika wywiera ogromne i niezapomniane wrażenie. Po wejściu, od razu warto spojrzeć w górę, by zobaczyćoryginalne rzymskie sklepienie wnętrza, które liczy 1700 lat. Imponuje także przestronna nawa, która została zaadoptowana z głównego pomieszczenia term. Gdy spojrzymy w dół, napotkamy wyrysowany na posadzcezegar słoneczny z początku XVIII stulecia – słynnąmeridianę papieską. Był to kiedyś najdokładniejszy zegar w Rzymie.

Praktycznie każda dzielnica, każdy plac w Rzymie to kościół godny zwiedzenia. Pamiętajmy, że Rzym to kolebka Chrześcijaństwa, to miejsce działalności św. Piotra, św. Pawła, św. Katarzyny i wielu, wielu innych świętych papieży. Warto je zwiedzać!

Porady:

Nocleg

rzym12Rzym ma szeroko rozwiniętą bazą noclegową, dostosowaną zarówno do potrzeb wymagających turystów, jak i tych, którzy cenią sobie niewygórowaną cenę za nocleg. Znajdują się tu ekskluzywne hotele pięciogwiazdkowe, a także liczne małe, niedrogie hotele położone w dogodnych lokalizacjach. W podjęciu decyzji na pewno pomocą będą różnego rodzaju wyszukiwarki hoteli (np.: wyszukiwarka trivago).  Ja spałem dwa razy przy rondzie Rzymu – autostrady w kształcie koła biegnącej wokół miasta. Jest tam wiele tanich noclegów od campingów bardzo dobrze wyposażonych (cena ok. 15 euro/osobę) do tanich hosteli lub hoteli (ok 20-30 euro za pokój), z których za pomocą komunikacji miejskiej w około 40 minut możemy dostać się do ścisłego centrum Rzymu. Ale można zamieszkać już przy głównym dworcu Termini, gdzie można znaleźć niedrogi hotel, który będzie jednocześnie dobrą bazą wypadową do zwiedzania najważniejszych miejsc w Rzymie. Część campingów i domków do wynajęcia znajduje się w pobliżu nadmorskiej miejscowości Ostia. Można wówczas połączyć zwiedzanie Wiecznego Miasta z wypoczynkiem na pobliskiej plaży.

Uwaga złodzieje i oszuści !

Podobnie jak w innych, turystycznie popularnych, miastach Europy zachodniej także w Rzymie należy uważać na kieszonkowców. Szczególnie czujni musimy być na głównych dworach kolejowych i w metrze. Pod tym względem Rzym nie odbiega od Paryża, czy Barcelony. Niestety poza kieszonkowcami Rzym pełny jest tzw. fałszywych przewodników, którzy oferują swoje usługi przypadkowo spotkanym turystom lub całym grupom turystów. Włoskie służby szacują, że nielegalni przewodnicy zarabiają nawet ćwierć miliona euro dziennie. Najczęstsze są przypadki, gdy nielegalni przewodnicy oferują “tańszy wstęp” do muzeów, czy kościołów, które i tak w większości są bezpłatne. Rekordziści naciągali nawet całe wycieczki na bilety do Bazyliki św. Piotra w cenie 50 euro lub na lepsze miejsce w kolejce do Muzeów Watykańskich. Okazywało się, że po wzięciu pieniędzy “przewodnik” znikał bez śladu.

Może być przydatne:

  1. Informacja turystyczna w Rzymie jest dość skromna. Warto jednak tam zajść, bo miasto oferuje gratis: mapy, informatory, spisy miejsc noclegowych.
  2. Rzymskie karty turystyczneROMA-PASSiROMA-PASS 48 hours, pod pewnymi warunkami, mogą pomóc w sprawnym zwiedzaniu Wiecznego Miasta. Trzeba jednak dobrze policzyć wszystkie zaplanowane wstępy i koszty, by zrozumieć, czy będzie się Wam opłacać. Na przykład nie wejdziecie do muzeum Watykańskiego i muzeów państwowych. Coś takiego jest i dlatego piszę, ale ja nie korzystałem z niej.
  3. We wszystkich państwowych muzeach włoskich obowiązują następujące ulgi:
    –bilety gratisdla dzieci i młodzieży w wieku do lat 18 (dotyczy obywateli UE oraz obywateli krajów, które zawarły umowy specjalne z Republiką Włoską);
    –bilety gratisdla osób niepełnosprawnych z UE i dla jednej osoby z ich rodziny lub innej osoby im towarzyszącej (w tym ostatnim przypadku opiekun teoretycznie musi przedstawić zaświadczenie, że należy do organizacji zajmującej się osobami niepełnosprawnymi… jednak zupełnie nie przejmujcie się tym – nigdy tego nie sprawdzają!);
    –bilety ulgowedla młodzieży w wieku od 18 do 25 roku życia (obywatele UE i kraje, które zawarły umowy specjalne z Republiką Włoską
  4. Niektóre ceny:

Katakumby św. Kaliksta = 8 euro, ulgowy 5 euro (dzieci od 7 do 15 lat włącznie), gratis – inwalidzi ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci do 6 lat włącznie.
Katakumby św. Sebastiana = 8 euro, ulgowy 5 euro (dzieci od 7 do 15 lat włącznie), gratis – inwalidzi ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci do 6 lat włącznie.
Podziemia bazyliki św. Piotra (Nowe Groty) = gratis.
Kopuła bazyliki św.Piotra = 8,00 euro (6 euro bez windy).
Ogrody papieskie w Watykanie = zwyczajny 32 euro (zawiera wstęp do Muzeów, Kaplicy Sykstyńskiej i ogrodów), ulgowy 26 euro; bilety można nabyć jedynie na stronie Muzeów Watykańskich.
Skarbiec bazyliki św. Piotra = 7,00 euro.
Nekropolia (wykopaliska pod bazyliką: antyczny cmentarz i grób św. Piotra) = 13,00 euro (tylko za wcześniejszą rezerwacją).

MUZEA WATYKAŃSKIE = normalny 16,00 euro, ulgowy 8,00 euro, grupy szkolne 4 euro.

5. Ceny biletów komunikacji miejskiej – metra, kolejki naziemnej, autobusów i innych:

BIT–bilet czasowy 100 min (1 przejazd metrem/pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minuty od skasowania) = 1,50 euro.
BIG – bilet jednodniowy, dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 dnia skasowania = 6,00 euro.
BTI – bilet trzydniowy= 16,50 euro (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 trzeciego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy).
CIS– bilet tygodniowy= 24,00 Euro (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 siódmego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy).

DZIECKO do lat 10podróżuje gratis w towarzystwie osoby dorosłej (1 dorosły + 1 dziecko= 1 bilet).

6. Polecam zawsze przed wyjazdem prześledzić strony internetowe o Rzymie. Jest ich bardzo wiele i są bardzo cennym źródłem wiedzy.