HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

Włochy to najczęściej odwiedzany kraj przeze mnie. Byłem tam już kilka razy. Zwiedziłem go własnym samochodem kilkakrotnie, jak również autokarem wycieczkowym. Byłem również tam na wczasach. Zjeździłem ten kraj prawie cały. Nie byłem tylko na samym południu tj. na Sycylii i Sardynii. Teraz już wiem dlaczego jest tam tylu turystów. Po prostu warto, nie, nie warto, trzeba tam pojechać. Poniżej kilka informacji o tym kraju, a potem zapraszam na moją relację. 

 

Włochy (Republika Włoska, wł. ItaliaRepubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

 

Zwiedziłem Włochy północne: Wenecję, Weronę, Rimini, Mediolan, Pize. Zwiedziłem Włochy Środkowe z Rzymem, Watykanem, Monte Casino i Asyżem na czele. Byłem również na południu, gdzie zwiedziłem słynny Neapol, Capri, San Giowano Rotondo.

Włochy podzielone są na 20 regionów (5 z nich na prawach szczególnych), 109 prowincji (z których 2 są autonomiczne) i 8092 gminy. Od lat Włochy znajdują się na 2 miejscu pod względem liczby przyjeżdżających turystów zagranicznych i wpływów z turystyki, które w roku 2010 osiągnęły 53 351 mln €. Na potrzeby obsługi ruchu turystycznego zbudowano ogromną liczbę obiektów noclegowych, restauracji i barów, a coroczne wydatki promocyjne i reklamowe wynoszą ponad 230 mln euro. Baza noclegowa osiągnęła 2 mln łóżek w obiektach o rozmaitym standardzie.

Włochy należą do najludniejszych państw Europy (czwarte miejsce na kontynencie) o wysokiej, lecz zróżnicowanej gęstości zaludnienia. W latach 80. XX wieku stały się krajem będącym celem wielu imigrantów. Obecnie nielegalna imigracja stanowi duży problem dla rządu włoskiego. Prawie całą ludność stanowią katolicy – 87,6% (licząc wszystkich ochrzczonych), z których niewielu regularnie praktykuje. 

Włosi znani są z miłości do sportu i gier sportowych. Uwielbiają wyścigi Formuły 1 za sprawą włoskiego teamu Ferrari, który jest legendą sportów motorowych. Mają 15 tytułów wśród kierowców oraz 16 wśród konstruktorów. Równie dużą popularnością cieszy się piłka nożna. Włosi zdobyli już Mistrzostwo świata na Mundialu czterokrotnie, ostatnio w 2006 roku. Oprócz piłki nożnej dużą popularnością cieszy się koszykówka (2 miejsce drużyny narodowej począwszy od lat 50.) i siatkówka.

Włochy uważane są za ojczyznę europejskiej muzyki artystycznej i przez wiele stuleci pełniły rolę centrum życia muzycznego w Europie. Tam najefektowniej rozwinęła się muzyka wokalna, we Włoszech powstała opera, ale także liczne gatunki muzyki instrumentalnej początek miały właśnie we Włoszech.

WALUTA

Włochy jako członek Unii Europejskiej  wprowadził wspólną walutę unijna – euro : 1€ to 100 centów. W ten sposób  28 lutego 2002 narodowy Lir, który po raz pierwszy pojawił się w średniowieczu,  stracił swój status  prawnego środka płatniczego.

PRZEPISY WIZOWE

Obywatele Polski będącej w Unii Europejskiej mogą swobodnie przemieszczać się po krajach Unii Europejskiej z dowodem osobistym lub paszportem. Ważne jest sprawdzenie ważności dokumentu oraz jego STANU TECHNICZNEGO POZWALAJĄCEGO NA STWIERDZENIE TOŻSAMOŚCI.

PRZEPISY CELNE

W przypadku w wożenia dużych sum pieniędzy mogą być wymagane dodatkowe wyjaśnienia. Teoretycznie w gotówce można posiadać do 10.000euro.

Od 1 października 2004 roku chcąc podróżować ze swoim psem lub kotem po krajach Unii Europejskiej, musimy mu wyrobić paszport. Do wyrobienia takiego paszportu potrzebny jest dokument zawierający dane o właścicielu oraz informacje na temat zwierzęcia. Ważne są również wszelkie zaświadczenia o szczepieniach i przebytych chorobach. Nasz ulubieniec musi mieć posiadać identyfikator w postaci elektronicznego chipa, którego numer i miejsce umieszczenia będzie odnotowane w paszporcie.

PODRÓŻOWANIE

Podróżując po Włoszech należy pamiętać o sjeście, gdyż podczas jej trwania sklepy i urzędy oraz inne instytucje  są zamykane. 

Najlepszym środkiem do odkrywania tego malowniczego kraju są pociągi. Pociągi jeżdżą często, są czyste i wygodne. Kolejnym środkiem transportu może być autobus. Poza pociągami i autobusami Włosi mają dobrze rozwiniętą sieć promów i wodolotów, które są obsługiwane przez prywatne firmy. Podobnie jak w innych krajach w większych miastach kursują też samoloty ale, niestety, bilety są bardzo drogie.

Przemieszczając się autem po Włoszech należy pamiętać, że autostrady są płatne. Polscy turyści posiadający polskie prawo jazdy mogą nim się bez problemu posługiwać. Oczywiście ważne jest aby dokument był ważny.
Za przekroczenie prędkości mandaty reguluje się natomiast, jeżeli tego nie zrobimy, nasze auto zostanie odholowane na płatny parking do czasu zapłaty. W przypadku dużej ilości wykroczeń drogowych nasze prawo jazdy zostaje zawieszone na okres 15 /6 miesięcy.

ŚWIĘTA :

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Święto Objawienia Pańskiego -Trzech Króli
  • Poniedziałek Wielkanocny 25 kwietnia – Święto Wyzwolenia
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia NMP
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
  • 25 i 26 grudnia – Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

We Włoszech świąt ogólnonarodowych nie ma zbyt wiele ale każda okazja jest dobra do świętowania dlatego uroczystościom lokalnym nigdy nie ma końca. Najwięcej uroczystości organizowanych jest podczas Wielkanocy poza tym w maju, w sierpniu i wrześniu.  Polecamy również karnawał we Włoszech.