HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

porDo Portugalii pojechałem w 2009 roku. Wybrałem się tam razem z całą moją rodziną i to samochodem, moim niezawodnym passatem. Jest to wyczyn! Nie wierzycie? To spróbujcie, ale proponuje żebyście podróż rozłożyli na kilka dni. Zanim opowiem o mojej podróży kilka przydatnych informacji o tym kraju. 

PortugaliaRepublika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzi szereg wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, w tym Archipelag Azorski (Açores) i Madera(Madeira). Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. Stolica jest Lizbona. Do głównych miast należy również Porto

Góry i wyżyny zajmują znaczną część obszaru Portugalii.  Znacznie mniejszy obszar zajmują niziny, występujące jedynie w pasie nadbrzeżnym oraz w dolnych odcinkach kilku większych dolin rzecznych. Portugalia położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego. Zimą występują wyraźne różnice między północą a południem kraju. Na wysuniętym najdalej na południe Algarve zdarzają się często ciepłe, słoneczne dni, a osłonięte plaże południa pozwalają się opalać przez cały rok.

Portugalia jest obecnie jednym z najwolniej rozwijających się krajów Europy. Na uwagę zasługuje fakt, iż w kwietniu 2007 r. The Economist opisała Portugalię jako „chorego człowieka Europy". Portugalia ma najwyższy w Europie wskaźnik analfabetyzmu – 10,4% mieszkańców w wieku powyżej 15 roku życia nie potrafi czytać ani pisać. port

W kulturze Portugalii widoczny jest wpływ różnych cywilizacji: tych, które dotarły do Półwyspu Iberyjskiego (m.in. Celtów, Rzymian, Maurów), jak również tych, z którymi Portugalczycy mieli styczność w wyniku morskich wypraw w okresie wielkich odkryć geograficznych.

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 13 miejsc z Portugalii, z czego 9 z nich to zabytki architektoniczne, a 2 to regiony uprawy wina.

Narodową potrawą Portugalii jest bacalhau, solony i suszony dorsz, którego podobno można przyrządzić na 365 sposobów, czyli tyle, ile jest dni w roku. Każdy z regionów ma swój unikatowy sposób jego przyrządzania. Innym, równie popularnymi daniem są grillowane sardynki (polecam - bardzo dobre). Wina produkowane w Portugalii zdobyły światową sławę oraz kilka międzynarodowych nagród. Najbardziej znane na świecie jest wino porto (pochodzące z doliny Douro) oraz niezwykle trwałe wino madera. Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w Portugalii. W kraju organizuje się zarówno amatorskie mecze lokalne, jak i światowej klasy spotkania na profesjonalnym poziomie.

WALUTA

Od dnia 1 marca 2002 obowiązującą waluta w Portugalii stało się EURO, waluta Unii Europejskiej.

PRZEPISY WIZOWE

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Portugalii jest paszport bądź dowód osobisty.

PRZEPISY CELNE

Zgodnie z normą unijną nie istnieją ograniczenia w przewozie towarów przeznaczonych do użytku osobistego. Nie ma ograniczeń przy wwozie pieniędzy, ale w przypadku dużych sum podczas kontroli granicznej mogą być wymagane dodatkowe wyjaśnienia.
Wywieźć w gotówce można do 10 tys. EUR.

PODRÓŻOWANIE

portugTuryści mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Zielona karta nie jest wymagana. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Zabronione jest rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu. Istnieje dobrze rozwinięta sieć płatnych autostrad (opłata w zależności od przejechanych kilometrów). Nie należy wjeżdżać na autostrady przez bramki oznaczone jako Via Verde, ponieważ są one zarezerwowane dla pojazdów mających elektroniczne czytniki umożliwiające pobieranie opłaty bezpośrednio z konta bankowego. Uwaga: Od grudnia 2005 r. w Portugalii wprowadzono surowe przepisy w zakresie sprawdzania ważności polis ubezpieczenia OC. Jeśli policja stwierdzi brak ważnej polisy, może ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 500 do 2500 EUR, a także zatrzymać pojazd do czasu wyjaśnienia i opłacenia wszelkich kosztów związanych z przywróceniem ważności polisy ubezpieczeniowej.

Po Portugalii można też podróżować pociągiem. Do mniejszych miejscowości dotrzemy pociągami Regional a do większych Inter-Regional lub szybkimi kolejami Intercidades lub Rapidos (są dwukrotnie droższe).

ZAKUPY

Sklepy są czynne codziennie (oprócz niedziel) w godz. 08.30.-13.00 i 15.00-19.00. W soboty zamykane są trochę wcześniej. Centra handlowe otwarte są przez cały tydzień od 9.00 do nawet 23.00. Jako pamiątki można kupować bezpośrednio od rzemieślników np: dzieła ceramiczne, garncarskie, ozdobne azulejos, haftowane obrusy a także wytwory z korka i wikliny, słomiane kapelusze i kosze.

TELEFONY

Z Polski:
00 351 + numer kierunkowy miasta + numer abonenta

Do Polski :
00 48 + prefiks + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta

Połączenia międzynarodowe można uzyskać z każdej budki telefonicznej zarówno na karty (credifones, TLP Card) jak i monety. Karty magnetyczne można dostać na poczcie i w kioskach. Najtańsze rozmowy są pomiędzy godziną 22.00 i 08.00 oraz w weekendy.

ŚWIĘTA

 • 1 styczeń – Nowy Rok
 • marzec / kwiecień – Wielkanoc
 • 25 kwiecień – Rocznica Rewolucji Goździkowej z 1974
 • 1 maj – Święto Pracy
 • Czerwiec – Boże Ciało
 • 10 czerwiec – Święto Wspólnoty Języka Portugalskiego
 • 15 sierpień – Wniebowzięcie NMP
 • 5 październik – Dzień Republiki Portugalii
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 1 grudnia – Dzień Niepodległości
 • 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie