HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

litKażdy kto wyjeżdża na wschód musi odwiedzić naszego sąsiada Litwę. Jakie było moje zdziwienie, gdy w Wilnie mogłem całkiem swobodnie, po Polsku, rozmawiać z przechodniami. Zapraszam do tego państwa.


LitwaRepublika Litewska (lit. LietuvaLietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej iNATO. 11 marca 1990 Litwa ogłosiła deklarację niepodległości. Terytorium Litwy dzieli się na 10 okręgów (apskritis, l.mn. apskritys) podzielonych na 60 rejonów (savivaldybė, l.mn. savivaldybės).

Ukształtowanie powierzchni nizinne, o rzeźbie polodowcowej, średnia wysokość 99 m n.p.m. Klimat umiarkowany ciepły, przejściowy między morskim nad wybrzeżem bałtyckim i o wzrastających ku wschodowi cechach kontynentalnych, występują charakterystyczne silne wiatry i szybkie zmiany pogody. Średnia temperatura w styczniu od –7 °C na wschodzie do 0 °C na wybrzeżu, w lipcu ok. 17-18 °C.

Waluta

Na Litwie walutą są lity jeden lit to coś koło złotówki (1lt=[mniej więcej]1.zł[ale raczej mniej]). Jeżeli chcecie wyjechać na Litwę to radzę wymienić lity na granicy.Na granicy jest o wiele korzystniej,bo na 1 licie można oszczędzić nawet 5 groszy litww stosunku do kantorów w Polsce.

Podróż

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi obowiązujące kierowców: 0,4 promila. Ograniczenia prędkości samochodów w km/h, w obszarze zabudowanym: 50, poza obszarem zabudowanym: 90. Autostrady: 110 lub 130. Na Litwie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. W przypadku kolizji należy wezwać policję, gdyż sporządzenie protokołu policyjnego jest warunkiem wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Oświadczenie złożone przez sprawcę kolizji, że doszło do niej z jego winy, nie stanowi podstawy do wypłaty odszkodowania. Wykroczenie to karane jest wysokimi mandatami, a nawet zatrzymaniem prawa jazdy do czasu opłacenia mandatu. Polecam jednak wycieczki autokarowe. Jest w Polsce dużo biur turystycznych, które je organizują. 

Wiza, przepisy wjazdowe

litwaObywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumena21.12.2007 r. Litwa stała się częścią strefy Schengen i zniesiona została kontrola dokumentów na granicach lądowych z Polską. Nadal jednak należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość: paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwier­dzenie tożsamości. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagraża­jących polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.

Praktyczne porady

W sklepach na terenie całego kraju po godz. 22.00 obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu. Odradzam podróżowanie rowerem po Litwie z powodu braku odpowiedniej infrastruktury zapewniającej bezpieczne prze­mieszczanie się między poszczególnymi miejscowościami. Można korzystać, zwłaszcza w większych miejscowościach, z bankomatów i płacić powszechnie akceptowanymi kartami płatniczymi. W większości banków można wymieniać polskie złotówki.