HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

hiHiszpania to kraj o którym marzy wielu turystów. Muszę im przyznać rację. Ja też marzyłem i zdecydowałem się na wyjazd w 2009 roku, a następnie w 2012r. Zwiedziłem Barcelonę z pobliskimi miastami, stolicę Madryt, jak również byłem na wyspach kanaryjskich. Zanim zaproszę na wspomnienia z mojej wędrówki samochodem po tym kraju zapraszam do zapoznania się kilkoma ważnymi informacjami.   

Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim. W skład Hiszpanii wchodzą także Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz tzw. terytoria suwerenne (hiszp.: plazas de soberanía), w skład których wchodzą dwie hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej, Ceuta i Melilla, oraz liczne niezamieszkane wyspy po śródziemnomorskiej stronie Cieśniny Gibraltarskiej, takie jak enklawy będące częściami prowincji Kadyks i Malaga: Chafaryny, Alborán czy Perejil.

Hiszpania jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Królem jest Jan Karol z dynastii Burbonów. Wstąpił na tron w 1975 roku po śmierci generała Francisco Franco.

Hiszpania jest krajem wyżynno-górskim (około 90 proc. obszaru zajmują wyżyny i góry). Centralną część kraju zajmuje wyżyna zwana Mesetą Iberyjską, która wznosi się średnio do 600 m n.p.m. 

Hiszpania dzieli się na 17 wspólnot autonomicznych (Comunidades Autónomas), które cieszą się dużą autonomią (głównie w kwestiachhisz szkolnictwa, podatków, itd.), oraz dwa miasta autonomiczne (Ciudad Autónoma).

Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Wynika to z ukształtowania terenu. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Jest to teren otoczony pasmami górskimi, w związku z czym nie dociera tam wilgotne powietrze i jest bardzo sucho.

Do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Hiszpania była jednym z najuboższych krajów Europy. Masowy napływ turystów spowodował wielki wzrost inwestycji i napływ kapitału zagranicznego, który wzmógł się jeszcze po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Hiszpania była przez ostatnie pół wieku jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw Europy.Są już dziewiątą potęgą gospodarczą świata i stali się jednym z głównych motorów napędowych europejskiej gospodarki. 

WALUTA

Od dnia 1 marca 2002 obowiązującą waluta w Hiszpanii stało się EURO, waluta Unii Europejskiej, zastępując poprzednią walutę Pesetę.

PRZEPISY WIZOWE

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Królestwa Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty.

PODRÓŻOWANIE

hiszpOficjalne hiszpańskie strony internetowe poświęcone turystyce polecają podróżowanie po kraju autobusami – jako wygodne, tanie i stosunkowo szybkie. I rzeczywiście, wybór niedrogich i stosunkowo szybkich linii autobusowych jest w Hiszpanii bardzo duży. Osobom ceniącym przede wszystkim swobodę, nie trudno będzie wynająć samochód w renomowanych sieciach, z filiami przy każdym lotnisku. Hiszpania ma największą sieć autostrad w Europie.

Mimo iż kraj jest górzysty, ma także bardzo dobrze rozwinięty system połączeń kolejowych – łącznie z szybkimi i długodystansowymi kolejami AVE. Przykładowo podróż szybkim pociągiem z Madrytu do Sewilli trwa dwie i pół godziny. I jest w miarę tania i bardzo przyjemna.

Najszybszy sposób podróży po Hiszpanii to oczywiście tanie linie lotnicze – AirEurope, Iberia czy Spanair mają bardzo dobrą ofertę tanich lotów dla turystów, którym zależy na czasie.

ZAKUPY

Sklepy są otwarte zwykle od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.30 do 13.30 i od 16.30 do 20.00. Większe sklepy i domy towarowe są czynne bez przerwy od 10.00 do 21.00 a czasem nawet do 22.00. W niektóre niedziele w roku wielkie domy handlowe również otwierają swoje drzwi dla klientów. W rejonach nadmorskich w szczycie sezonu sklepy bywają otwarte nawet po godz.22.00.

TELEFONY

Z Polski:
00 34 + numer kierunkowy miasta + numer abonenta

Do Polski :
00 48 + prefiks + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta

Rozmowy z hotelu zawsze są droższe, niż z automatów. Automaty działają na monety i karty telefoniczne (tarjeta telefonica) za 6 – 12 EUR. Po godzinie 22.00 rozmowy są tańsze.

 ŚWIĘTA

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Trzech Króli
 • Czerwiec – Boże Ciało
 • 15 sierpnia – Święto NMP
 • 12 października – Narodowy Dzień Hiszpanii
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 6 grudnia – Dzień Konstytucji
 • 24 grudnia – Wigilia
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie
 • 28 grudnia – Noc Rzezi Niewiniątek
 • 31 grudnia – Sylwester

 W Hiszpanii zwiedziłem: