HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

tass3Thassos nazywana jest Szmaragdową Wyspą i Zielonym Diamentem Morza Egejskiego. Jest najdalej na północ wysuniętą wyspą Grecji. Leży tylko 12 km na południe od wybrzeży Macedonii. Zachwyca cudownym błękitem i zielenią. Na wyspę pojechałem w ramach wycieczki kilkudniowej razem z moimi dziećmi. Bardzo długa podróż autokarowa opłacała się kiedy wysiedliśmy z autobusu i zobaczyliśmy przepięknie malownicze morze, soczysta zieleń, ale przede wszystkim ciszę.

Thassos jest niedużą wyspą. Ma nieco ponad 100 km w obwodzie i zachwyca różnorodnością.   Łagodne zielone wzgórza pokryte sosnowymi lasami malowniczo schodzą do kobaltowo-niebieskiego morza, srebrzyste gaje oliwne od wieków dają wspaniałą oliwę, a na straganach spotykanych w niewielkich miejscowościach, gdzie czas jakby się zatrzymał, kuszą słodycze zanurzone w pachnącym miodzie, specjałach wyspy. Żyje się tu ciągle wedle tradycyjnych greckich zwyczajów, bez pośpiechu, ciesząc się każdą chwilą. W centralnej części wyspy wznoszą się góry z najwyższym szczytem Ipsarion o wysokości 1204 m n.p.m., gdzie można dotrzeć pieszo lub jeepem. Piękne plaże wyspy są łatwo dostępne i nawet w czasie krótkiego urlopu można poznać i te najsłynniejsze, i małe, ukryte w dzikich zatoczkach. Najbardziej znane plaże, jak Golden Beach, Paradise, Tripiti, Psili Ammos, łagodnie schodzą do morza i są idealne na wypoczynek. Jedno co mi przeszkadzało to wysoka temperatura. Piasek się tak nagrzewał, że trudno było stanąć na nim gołą stopą. Przestroga – słońce jest bardzo zdradliwe. Ciepły wiaterek powoduje to, że nawet nie wiesz kiedy jesteś spieczony. Polecam kremy i to z dużymi filtratass7mi.

Robiąc sobie przerwę w korzystaniu z cudownych plaż warto zajrzeć do maleńkich wiosek w głębi wyspy, gdzie czas zatrzymał się dawno temu. W takich miejscach na centralnym placu znajduje się przeważnie jedna tawerna, kapliczka, staruszkowie siedzą przed domami, obserwując okolicę, a koty snują się leniwie w poszukiwaniu cienia.

Stolicą wyspy jest Limenas, są tu malownicze uliczki i nadmorska promenada, czynne do późna tawerny, ciekawe Muzeum Archeologiczne i wykopaliska starożytnego Thassos. Wart jest zwiedzenia teatr grecki, taki sam jak w Atenach. Popularne miejscowości to także pełna życia Limenaria i Potos z malowniczymi widokami i gwarnymi tawernami. Warto wypożyczyć samochód, ponieważ komunikacja autobusowa koncentruje się na drodze dookoła wyspy, rzadko docierając do położonych w głębi lądu malowniczych greckich wiosek.

Co warto zobaczyć:

KLASZTOR MONI ARCHANGELOU, czyli klasztor Archanioła Michała. Położony jest kilka kilometrów na zachód od Aliki, bezpośrednio przy ulicy ciągnącej się wzdłuż wybrzeża. Przechowywana jest w nim cenna relikwia - gwóźdź, tass6którym przybita była do krzyża prawa ręka Jezusa Chrystusa. Aby wejść do środka wymagany jest odpowiedni strój (kobiety zakryte kolana i ramiona, mężczyźni długie spodnie). Położony jest zjawiskowo na zboczu wzgórza z pięknym widokiem na morze i okolicę. Pod klasztorem znajduje się jaskinia obmywana przez wodę, która według mieszkańców Thassos ma właściwości uzdrawiające.

Mieszkałem tuz przy jednej z najpiękniejszych plaż wyspy - PARADISE BEACH.

Plaża słynie z białego piasku i z łagodnego wejścia do turkusowego morza, a właściwie pięknej zatoki. Roztacza się z niej widok na niezamieszkaną Wyspę Kinira. Po obydwu stronach plaży znajdują się wysokie, porośnięte roślinnością zbocza. Część plaży przeznaczona jest dla nudystów. Plaża znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy.