HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

greBardzo żałuję, że Grecję odwiedziłem tylko jeden raz. Mam nadzieję, że w najbliższych latach będę miał jeszcze raz okazję. Zwiedziłem tylko północną część Grecji, gdzie byłem na wyspie Thasos. Mimo to każdego kto lubi ciepło zachęcam do wyjazdu.

Grecja ze swymi ponad 160 zamieszkanymi wyspami rozciąga się od Morza Śródziemnego po Bałkany. Zarówno historia tego kraju, jak i jego lokalizacja sprawiają, że można tu znaleźć elementy kultury bliskowschodniej, śródziemnomorskiej oraz bałkańskiej. Ich różnorodne wpływy widać na każdym kroku. Zabytki historii starożytnej dają świadectwo ponad czterem tysiącom cywilizacji. Współcześnie łączą w sobie legendę z historią takich znanych miejscach jak Delfy, Mykeny czy Akropol oraz zupełnie nieznanych, w których pobyt wydaje się prawie tym pierwszym od starożytności. Plaże rozciągają się wzdłuż krętej linii brzegowej, a wybór piaszczystych wybrzeży mamy tutaj wielki- od najbardziej odludnych wysepek po luksusowe kurorty wczasowe.

Znajdują się tu również szlaki turystyczne, które są usytuowane w górach w głębi kraju, są to jedne z najlepszych i niewiadomo, czemu najmniej odwiedzanych w Europie. Pewnie słabo są rozreklamowane, ale to tylko prywatne newanse przewodników z biur turystycznych.

WALUTA

Pod koniec lutego 2002 roku drachma grecka, narodowa waluta tego kraju, straciła status prawnego środka płatniczego. Obecnie walutą obowiązującą w całym kraju jest euro.grec

PRZEPISY WIZOWE

Obywatele Polscy chcący udać się do Grecji  mogą posługiwać się dowodem lub paszportem. Jednakże ważne jest sprawdzenie dokumentu, czy jego stan techniczny jest wystarczająco dobry aby ustalić tożsamość.

PODRÓŻOWANIE PO GRECJI

W Grecji poza samochodem podróżuje się autobusem, którym można dojechać niemalże wszędzie, pomiędzy większymi miastami kursują samoloty, jednakże taki przelot jest dość kosztowny. Pomiędzy greckimi wyspami, grecy i turyści przemieszczają się promami.  Po samej dzielnicy można się przemieszczać skuterem.

Podróżując po kraju samochodem, obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa, dotyczy to wszystkich pasażerów, również tych na tylnych siedzeniach.  Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy  – 0,6 promili. Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów w Grecji.

Grecja lezy we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej, czas jest wiec przesunięty o godzinę do przodu w stosunku do Polski (np. gdy w Polsce jest 7.00, w Grecji jgrecjest już 8.00).

ZAKUPY

Karty płatnicze są akceptowane w hotelach, sklepach, restauracjach. Bankomaty są ogólnie dostępne. Czeki podróżne i Euroczeki są realizowane w większości banków.

Na upominki polecam, miody, wina, oliwki, sery feta. Poza tym wyroby ludowe, choć to już nie będzie takie tanie, ale na pewno będzie miłym upominkiem z podróży.  W miastach w okresie turystycznym można wiele ciekawych rzeczy kupić na straganach. Na pewno koszty będą niższe, aniżeli w sklepach, czy w supermarketach. Oczywiście targowanie jest jak najbardziej wskazane.

ŚWIĘTA

  • 1 styczeń Nowy Rok
  • 6 styczeń Epifania (Błogosławieństwo Morza i Krzyża)
  • 25 marzec Święto Niepodległości święto ruchome
  • 1 maj Święto Pracy
  • 25 października Święto „Ochi” („Nie” – odrzucenia włoskiego ultimatum w 1940 roku)
  • 25 i 26 grudzień Boże Narodzenie.