HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

niceBędąc na Lazurowym Wybrzeżu nie wolno nie wstąpić do przepięknego miasta Nicei. W tej miejscowości spędziłem cały dzień i bardzo żałuję, że nie udało mi się być tam dłużej. Już po wjeździe autokarem (byłem tam na jednodniowej wycieczce w ramach wczasów) zachwyca nadmorska promenada.

Nicea leży nad Morzem Śródziemnym, na Lazurowym Wybrzeżu. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się bulwar o długości 7 km. W mieście funkcjonują porty morskie: handlowy, pasażerski i rybacki oraz międzynarodowy port lotniczy Nicea-Lazurowe Wybrzeże (drugi pod względem znaczenia we Francji) 

Nicea charakteryzuje się łagodnym, śródziemnomorskim klimatem (średnia temp. roczna 15 °C). Sezon letni trwa tu przez 6 miesięcy, od maja do października, pomimo, że czasami w kwietniu i listopadzie są temperatury powyżej 20 °C. Zimy są łagodne, ze średnią temperaturą 13,4 °C w dzień i 5,8 °C w nocy, od grudnia do lutego. Byłem tam w maju i chodziłem w krótkich spodenkach. 

W Nicei, w dzielnicy Cimiez, znajdują się zachowane ruiny rzymskich term z III wieku, a także ruiny rzymskiego amfiteatru.nicea

Inne budowle warte obejrzenia:

 • resztki zamku i romańskiej katedry. Z jej szczytu jest przepiękny widok - polecam.
 • kościoły (XIV-XVIII wiek) pałac senacki (Palais du Sénat, XVII wiek)
  • katedra Sainte-Réparate
  • kościół Saint-François-de-Paule (1736)
  • kościół Saint-Jacques
  • kościół Saint-Augustin
 • pałac Lascaris

Główną arterią miasta jest Promenade des Anglais (Promenada Anglików) z początku XIX wieku z ogrodem Jardin Albert I. Niewielki park, ale bardzo urokliwy. W samym centrum stoi karuzela chyba z tamtej epoki.

Niedaleko bulwaru znajduje się targowisko. Tego nie można ominać. Coś wspaniałego.