HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

fraFrancję odwiedziłem kilkakrotnie. Byłem tam w 2005 r. potem 2007, żeby wrócić w 2009. To piękny i duży kraj. Jeździłem po nim własnym samochodem, ale również autokarem wycieczkowym. Kto nie był we Francji, to jakby nic jeszcze nie widział. Zanim zaproszę na zwiedzanie z moim udziałem, zapoznajcie się z najważniejszymi informacjami o tym cudownym kraju. 

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (République française /ʁepyblik fʁɑ̃sɛz/) – państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata. Jest piątym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Francja jest członkiem grupy G8 najbardziej uprzemysłowionych państw świata.

Granice współczesnej Francji pokrywają się mniej więcej z granicami starożytnej Galii, która była zamieszkana przez celtyckich Galów. Największą wspólnotę religijną stanowi Kościół katolicki, głównie rzymsko-katolicy, istnieje też grupa 15 tysięcy wiernych obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. 

Transport kolejowy odgrywa we Francji niewielką rolę. Połączenia pasażerskie między Paryżem a największymi miastami kraju są obsługiwane przez pociągi TGV, osiągające prędkości maksymalne rzędu 300 km/h i handlowe powyżej 200 km/h. W chwili obecnej pociągi TGV łączą Paryż z ośrodkami leżącymi na czterech kierunkach: północnym, zachodnim, południowo-zachodnim i południofranwo-wschodnim. W 2007 r. ukończono budowę linii dużych prędkości łączącej Paryż ze wschodnią częścią kraju.
 Niewielki odsetek pasażerów podróżuje pociągami TGV między największymi miastami kraju, na kierunkach pokrywających się z połączeniami do Paryża (głównie na osi Marsylia – Lyon– Lille).

WALUTA

Walutą obowiązującą we Francji jest euro. Uważa się powszechnie, że Francja nie należy do krajów tanich. Jednak ceny podstawowych produktów nie różnią się zbytnio od cen w Polsce. Będąc we Francji warto zaglądać na miejscowe targowiska , gdzie znaleźć można  duży wybór artykułów spożywczych w korzystnych cenach.

PRZEPISY WIZOWE
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Francuskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

BEZPIECZEŃSTWO

francNależy  zachować szczególne środki ostrożności w Paryżu oraz  w innych dużych francuskich  miastach, a także na Lazurowym Wybrzeżu.  W miejscach użyteczności publicznej: metrze,  kolejce podmiejskiej, muzeach, sklepach, plażach na południu kraju, często zdarzają się bowiem kradzieże kieszonkowe i drobne rozboje. Nie należy także pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych i w samochodach.

ŚWIĘTA

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
  • 14 lipca – Święto Narodowe Francji. Rocznica zdobycia Bastylii
  • 15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada – Święto Wszystkich Świętych (Toussaint)
  • 11 listopada  – Dzień Zawieszenia Broni
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Podczas większości świąt państwowych instytucje urzędowe i większość  sklepów jest zamknięta. Jeśli  jakieś święto przypada w poniedziałek lub w czwartek, Francuzi przedłużają sobie wolne o poniedziałek lub piątek