HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

czarDo Czarnogóry pojechałem z ciekawości. Spędziłem tam dwa tygodnie zwiedzając głównie miasta wybrzeża. Ten rozwijający się dopiero kraj jest godny polecenia. A oto kilka informacji o nim.

Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. W wyniku przeprowadzonego 21 maja 2006 referendum niepodległościowego zadeklarowano zerwanie dotychczas istniejącej federacji z Serbią (Serbia i Czarnogóra). Ostatecznie parlament kraju proklamował niepodległość 3 czerwca 2006.

W Czarnogórze przeważającą część powierzchni zajmują tereny górzyste.  Niewielkie skrawki terenów nizinnych są u wybrzeży i nad Jeziorem Szkoderskim. Najniższym punktem Czarnogóry jest wybrzeże Adriatyku. Ze względu na górzystość terenu grunty orne zajmują zaledwie 5% powierzchni.

W wnętrzu Czarnogóry występuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Na wybrzeżach klimat śródziemnomorski, przez co rocznie notuje się tu 5300 mm opadów (najwięcej w Europie - co mnie zdziwiło, gdyż jak byłem padało tylko raz/ 2tyg.). Rocznie aż przez 240 dni świeci tu słońce, a sezon kąpieli w morzu trwa aż 180 dni. Lipiec i sierpień to szczyt sezonu. Maj, czerwiec, wrzesień oraz październik idealnie nadają się na zwiedzanie.

PODRÓŻ

Autobusem do Chorwacji, a stamtąd do Czarnogóry. Samochodem najlepiej przez Chorwację albo Bośnię i Hercegowinę. Samolotem z przesiadką. Drogi są dosyć dobre, chociaż czekają nas niespodzianki, gdyż co jakiś kawałek są ciągle remontowane lub budowane nowe.

PLAŻE

Według legendy, gdy Bóg dał pradawnym mieszkańcom Czarnogóry jedynie kamienie i czarne szczyty,poskarżyli się i otrzymali niewielką cząstkę raju,czarn czyli wybrzeże Adriatyku, pełne małych zatoczek i długich plaż. Czarnogórskie wybrzeże nad Morzem Adriatyckim, z wielokilometrowymi piaszczystymi plażami, baśniowymi zatoczkami i portowymi miasteczkami jak z pocztówki, rozciąga się od Budvy aż do wyspy Bojana Ada tuż przed albańską granicą. Są tu jeszcze nietknięte przez masową turystykę zakątki: rybackie wioski i gaje oliwne ukryte na malowniczych wzgórzach, pośród piniowych i cytrusowych alei.

PODRÓŻ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Czarnogóry jest paszport lub w przypadku krótkich pobytów (do 30 dni) dowód osobisty (UE). Podobnie rzecz ma się na granicy z Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną. Jednak w razie czego warto mieć także przy sobie paszport (na wypadek kradzieży, leczenia za granicą itp.). Teoretycznie istnieje wymóg posiadania 50 Euro na osobę, na każdy dzień pobytu w Bośni i Hercegowinie. W praktyce przepis istnieje tylko na papierze.

WALUTA

To kolejna z zalet wyjazdu do Czarnogóry. Oficjalnym środkiem płatniczym jest Euro. Złotówki lepiej wymienić jeszcze w Polsce. Kantory spotyka się dość rzadko, pieniądze można wymienić też w banku.