HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

chorGdzie teraz bywacie w towarzystwie, tam zawsze jest mowa o wczasach na Chorwacji. Rzeczywiście, dzięki dobrej reklamie, otwarciem się tego państwa na turystów, a przede wszystkim klimatowi jaki tam panuje, można powiedzieć – jedziemy tam w ciemno. Polecam ten kraj. Ja byłem tam i wiem co mówię. Zapraszam na początek na zapoznanie się z kilkoma informacjami.

Chorwacja (Republika Chorwacji) – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

Chorwacja ma bardzo urozmaicone, wyjątkowe w skali świata wybrzeże. Ten typ, z licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej, został nazwany dalmatyńskim od nazwy chorwackiego wybrzeża.

Republika Chorwacji jest jednym z najmłodszych państw europejskich. Jej konstytucja została uchwalona 22 grudnia 1990 r., a uznana została, jako samodzielne państwo przez międzynarodową wspólnotę, 15 stycznia 1992 r. System prawa został przystosowany do współczesnego ustawodawstwa europejskiego. Gospodarka Chorwacji bazuje przede wszystkim na usługach oraz w mniejszym stopniu na przemyśle lekkim. W okresie letnim również turystyka staje się znaczącym źródłem przychodów państwa.

W Chorwacji swój wpływ zaznaczają kultury zachodnioeuropejska, śródziemnomorska oraz słowiańska. Niewątpliwe piętno na zwyczajach panujących w tym kraju odcisnęły lata podporządkowania europejskim mocarstwom. Północna część Chorwacji jest bardzo zbliżona pod względem kulturowym do Polski. W części nadmorskiej swe wyraźne wpływy wywiera kultura śródziemnomorska. Tradycyjnie więc po południu przychodzi czas na sjestę, a życie zaczyna się wieczorem.

WALUTA

Jednostką monetarną w Chorwacji jest kuna (Kn, HRK), podzielona na 100 lip. Orientacyjny kurs: 1 zł = 2 kn; 1 euro = 7,40 kn. Silnechorw powiązania ekonomiczne z Niemcami oraz duża ilość turystów z tego kraju powodowały, że marka była praktycznie drugą walutą już na długo przed czasem powstania niepodległej Chorwacji. Z wymianą pieniędzy nie ma właściwie żadnych problemów, kantory (mjenjalnica) i banki znajdują się na przejściach granicznych i w każdej większej (lub turystycznej) miejscowości. Mogą natomiast wystąpić kłopoty z powtórną zamianą kun na przykład na euro - możliwe jest to właściwie tylko w banku.

TRANSPORT

Aby wjechać na terytorium Chorwacji samochodem, należy posiadać ważne ubezpieczenie OC (zielona karta nie jest wymagana), dokumenty samochodu (dowód rejestracyjny) i zwykłe prawo jazdy (nie musi być międzynarodowe). Oprócz tego samochód powinien być wyposażony w apteczkę, trójkąt, gaśnicę i linę holowniczą ale w Chorwacji policja praktycznie nie czepia się ich braku. Drogi chorwackie są lepsze niż polskie, jednak często wąskie i kręte (nawet główne). Uważać należy zwłaszcza na mokrej nawierzchni, gdyż wtedy asfalt chorwacki staje się bardzo śliski. W Chorwacji istnieje kilkaset kilometrów autostrad, które budowane są w iście ekspresowym tempie.Większość z autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatna, cena w przeliczeniu wynosi ok. 12 zł/100 km, płatny jest też tunel pod górą Ucka na Istrii (ok. 12 zł) i most na wyspę Krk (ok. 7 zł). Nie ma możliwości zapłaty kartą płatniczą, ale za to waluty obce (czyt. euro) zostaną przyjęte. Uwaga: od 20 sierpnia 2004 dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,00 %.

BEZPIECZEŃSTWO

chorwaChorwacja jest krajem bardzo bezpiecznym. Dobrze pod tym względem jest nawet w Zagrzebiu, milionowej metropolii, nie wspominając o mniejszych miejscowościach. W miejscowościach turystycznych do bezpieczeństwa przykłada się bardzo dużą wagę, stąd m.in. spora ilość patroli policyjnych. Rzadko zdarzają się kradzieże kieszonkowe, kradzieże rzeczy pozostawionych na plaży (w Chorwacji zostawia się rzeczy na plaży bez opieki nawet na kilka godzin). Nie ma obaw także co do bezpieczeństwa osobistego, nawet w nocy można bez obaw wybrać się na spacer.

PLAŻE

Plaże są kamieniste (skaliste), jedynie w małych zatokach znajdują się drobne kamienie, żwir lub piasek. Przy niektórych hotelach istnieją też plaże piaszczyste usypane przez człowieka. W Chorwacji nie ma plaż prywatnych, całe wybrzeże (z bardzo nielicznymi wyjątkami) jest dostępne dla wszystkich. Ze względu na wyżej wspomniane ukształtowanie plaż, ciężko jest znaleźć miejsce idealnie równe do leżenia. Dlatego dobrze mieć jakiś miękki podkład - na przykład składany materac plażowy (lepiej, żeby nie był nadmuchiwany, bo może ulec przebiciu). Jedyną rzeczą, na którą naprawdę trzeba uważać, są jeżowce. Są to kulki średnicy kilku centymetrów, otoczone kolcami. Jeżowce leżą na dnie, przyczepione do kamieni. Wbicie kolców jest bolesne (a jeszcze bardziej ich wyciąganie) i dlatego lepiej przed wejściem do wody dobrze "zbadać teren".

Święta w Chorwacji 

1 stycznia: Nowy rok 
6 stycznia: Święto Trzech Króli 
święto ruchome: Wielkanoc, włącznie z Poniedziałkiem Wielkanocnym 
1 maja: Święto pracy 
święto ruchome: Święto Bożego Ciała 
22 czerwca: Dzień Walki Przeciw Faszyzmowi 
25 czerwca: Dzień Państwowości 
5 sierpnia: Dzień Zwycięstwa i Dziękczynienia 
15 sierpnia: Wniebowzięcie Marii Panny 
8 października: Dzień Niepodległości Państwowej 
1 listopada: Wszystkich Świętych 
25 - 26 grudnia: Święta Bożego Narodzenia