Szczęście to jedyna rzecz, 
która się mnoży, jeśli się ją dzieli  

Życie zna tylko jeden cud - miłość

Thassos

tass5Thassos nazywana jest Szmaragdową Wyspą i Zielonym Diamentem Morza Egejskiego. Jest najdalej na północ wysuniętą wyspą Grecji. Leży tylko 12 km na południe od wybrzeży Macedonii. Zachwyca cudownym błękitem i zielenią. Na wyspę pojechałem w ramach wycieczki kilkudniowej razem z moimi dziećmi. Bardzo długa podróż autokarowa opłacała się kiedy wysiedliśmy z autobusu i zobaczyliśmy przepięknie malownicze morze, soczysta zieleń, ale przede wszystkim ciszę.

Thassos jest niedużą wyspą. Ma nieco ponad 100 km w obwodzie i zachwyca różnorodnością.   Łagodne zielone wzgórza pokryte sosnowymi lasami malowniczo schodzą do kobaltowo-niebieskiego morza, srebrzyste gaje oliwne od wieków dają wspaniałą oliwę, a na straganach spotykanych w niewielkich miejscowościach, gdzie czas jakby się zatrzymał, kuszą słodycze zanurzone w pachnącym miodzie, specjałach wyspy. Żyje się tu ciągle wedle tradycyjnych greckich zwyczajów, bez pośpiechu, ciesząc się każdą chwilą. W centralnej części wyspy wznoszą się góry z najwyższym szczytem Ipsarion o wysokości 1204 m n.p.m., gdzie można dotrzeć pieszo lub jeepem. Piękne plaże wyspy są łatwo dostępne i nawet w czasie krótkiego urlopu można poznać i te najsłynniejsze, i małe, ukryte w dzikich zatoczkach. Najbardziej znane plaże, jak Golden Beach, Paradise, Tripiti, Psili Ammos, łagodnie schodzą do morza i są idealne na wypoczynek. Jedno co mi przeszkadzało to wysoka temperatura. Piasek się tak nagrzewał, że trudno było stanąć na nim gołą stopą. Przestroga – słońce jest bardzo zdradliwe. Ciepły wiaterek powoduje to, że nawet nie wiesz kiedy jesteś spieczony. Polecam kremy i to z dużymi filtrami.

Robiąc sobie przerwę w korzystaniu z cudownych plaż warto zajrzeć do maleńkich wiosek w głębi wyspy, gdzie czas zatrzymał się dawno temu. W takich miejscach na centralnym placu znajduje się przeważnie jedna tawerna, kapliczka, staruszkowie siedzą przed domami, obserwując okolicę, a koty snują się M10leniwie w poszukiwaniu cienia.

Stolicą wyspy jest Limenas, są tu malownicze uliczki i nadmorska promenada, czynne do późna tawerny, ciekawe Muzeum Archeologiczne i wykopaliska starożytnego Thassos. Wart jest zwiedzenia teatr grecki, taki sam jak w Atenach. Popularne miejscowości to także pełna życia Limenaria i Potos z malowniczymi widokami i gwarnymi tawernami. Warto wypożyczyć samochód, ponieważ komunikacja autobusowa koncentruje się na drodze dookoła wyspy, rzadko docierając do położonych w głębi lądu malowniczych greckich wiosek.

Co warto zobaczyć:

KLASZTOR MONI ARCHANGELOU, czyli klasztor Archanioła Michała. Położony jest kilka kilometrów na zachód od Aliki, bezpośrednio przy ulicy ciągnącej się wzdłuż wybrzeża. Przechowywana jest w nim cenna relikwia - gwóźdź, którym przybita była do krzyża prawa ręka Jezusa Chrystusa. Aby wejść do środka wymagany jest odpowiedni strój (kobiety zakryte kolana i ramiona, mężczyźni długie spodnie). Położony jest zjawiskowo na zboczu wzgórza z pięknym widokiem na morze i okolicę. Pod klasztorem znajduje się jaskinia obmywana przez wodę, która według mieszkańców Thassos ma właściwości uzdrawiające.

Mieszkałem tuz przy jednej z najpiękniejszych plaż wyspy - PARADISE BEACH.

Plaża słynie z białego piasku i z łagodnego wejścia do turkusowego morza, a właściwie pięknej zatoki. Roztacza się z niej widok na niezamieszkaną Wyspę Kinira. Po obydwu stronach plaży znajdują się wysokie, porośnięte roślinnością zbocza. Część plaży przeznaczona jest dla nudystów. Plaża znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy.

Super User