Szczęście to jedyna rzecz, 
która się mnoży, jeśli się ją dzieli  

Życie zna tylko jeden cud - miłość

Francja

Francję odwiedziłem kilkakrotnie. Byłem tam w 2005 r. potem 2007, żeby wrócić w 2009. To piękny i duży kraj. Jeździłem po nim własnym samochodem, ale również autokarem wycieczkowym. Kto nie był we Francji, to jakby nic jeszcze nie widział. Zanim zaproszę na zwiedzanie z moim udziałem, zapoznajcie się z najważniejszymi informacjami o tym cudownym kraju. 

fraFrancja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (République française /ʁepyblik fʁɑ̃sɛz/) – państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata. Jest piątym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Francja jest członkiem grupy G8 najbardziej uprzemysłowionych państw świata.

Granice współczesnej Francji pokrywają się mniej więcej z granicami starożytnej Galii, która była zamieszkana przez celtyckich Galów. Największą wspólnotę religijną stanowi Kościół katolicki, głównie rzymskokatolicy, istnieje też grupa 15 tysięcy wiernych obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. 

Transport kolejowy odgrywa we Francji niewielką rolę. Połączenia pasażerskie między Paryżem a największymi miastami kraju są obsługiwane przez pociągi TGV, osiągające prędkości maksymalne rzędu 300 km/h i handlowe powyżej 200 km/h. W chwili obecnej pociągi TGV łączą Paryż z ośrodkami leżącymi na czterech kierunkach: północnym, zachodnim, południowo-zachodnim i południowo-wschodnim. W 2007 r. ukończono budowę linii dużych prędkości łączącej Paryż ze wschodnią częścią kraju.
Niewielki odsetek pasażerów podróżuje pociągami TGV między największymi miastami kraju, na kierunkach pokrywających się z połączeniami do Paryża (głównie na osi Marsylia – Lyon– Lille).

WALUTA

Walutą obowiązującą we Francji jest euro. Uważa sie powszechnie, że Francja nie należy do krajów tanich. Jednak ceny podstawowych produktów niefran różnią się zbytnio od cen w Polsce. Będąc we Francji warto zagladać na miejscowe targowiska , gdzie znaleźć można  duży wybór artykułów spożywczych w korzystnych cenach.

PRZEPISY WIZOWE
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Francuskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

BEZPIECZEŃSTWO

Należy  zachować szczególne środki ostrożności w Paryżu oraz  w innych dużych francuskich  miastach, a także na Lazurowym Wybrzeżu.  W miejscach użyteczności publicznej: metrze,  kolejce podmiejskiej, muzeach, sklepach, plażach na południu kraju, często zdarzają się bowiem kradzieże kieszonkowe i drobne rozboje. Nie należy także pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych i w samochodach.

francŚWIĘTA

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
  • 14 lipca – Święto Narodowe Francji. Rocznica zdobycia Bastylii
  • 15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada – Święto Wszystkich Świętych (Toussaint)
  • 11 listopada  – Dzień Zawieszenia Broni
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Podczas większości świąt państwowych instytucje urzędowe i większość  sklepów jest zamknięta. Jeśli  jakieś święto przypada w poniedziałek lub w czwartek, Francuzi przedłużają sobie wolne o poniedziałek lub piątek

Super User