Szczęście to jedyna rzecz, 
która się mnoży, jeśli się ją dzieli  

Życie zna tylko jeden cud - miłość

Tallinn

talTallinn jest stolicą i największym miastem w Estonii. Zajmuje powierzchnię 159,2 km2 i liczy 412 tys mieszkańców. Leży na północnym wybrzeżu kraju, nad brzegiem Zatoki Fińskiej.

Przjechałem do tego miasta wcześnie rano po nocnej jeździe z Polski. Misto spowite mgła. Jednak po kikudziesięciu minutach ujrzałem wspaniałe miasto, gdzie nowoczesność miesza się z kilkuwieczna architektura. Ruszyłem na zwiedzanie.  

Tallinn, dziś miasto estońskie przez wieki odczuwało wpływy innych nacji, w tym między innymi Finów, którzy upodobali sobie to miejsce na ośrodek handlu. Dzięki nim Tallinn był już ważnym miastem w X wieku. Dwukrotnie było również własnością Duńczyków, którzy pozostawili po sobie ślad w postaci jednej z największych fortyfikacji z murami liczącymi aż 2,5 km długości i 16 m wysokości. Fort posiadał 46 baszt obronnych. Pod duńskimi rządami miasto przystąpiło do Hanzy, co dało mu kolejną szansę rozwoju gospodarczego. Jako doskonały fort stał się wkrótce siedzibą zakonu krzyżackiego. W XVI wieku ostatecznie stał się miastem estońskim. Po III wojnie północnej Estonia została włączona do Rosji carskiej i pozostawała w jej obrębie aż do rozpadu ZSRR. Dziś Tallinn jest stolicą Estonii, jednocześnie nabierając charakteru miasta europejskiego. Obecnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast wschodnich.

Tallinn to miasto, w którym jest co zwiedzać. Największą atrakcją są oczywiście stare mury obronneotaczające Dolne Miasto, a w obecnej kamiennej talinpostaci wybudowane pod koniec XIII wieku. Szczególnie ważna jest Gruba Małgorzata - baszta, na której widnieje polski napis o internowaniu polskiego okrętu wojennego Orzeł. Dawniej były to fortyfikacje drewniane. Do dziś zachowało się około 70% tych murów, w tym 26 baszt krytych czerwoną dachówką. Najlepiej oglądać je od ulicy Rannamae, gdzie zachowało się kilkanaście mniejszych, niezwykle malowniczych baszt. Z kolei od strony ulicy Nunne widoczna jest brama Pikk jalg. Przepiękne uliczki. Pierwszy rzuca się w oczy Kościół św. Olafa z przełomu XII i XIII wieku, w momencie zbudowania był drugą najwyższą budowlą na świecie (159 m), a po 1548 roku, kiedy pożar zniszczył wieżę katedry w Lincoln - najwyższą. Ten tytuł stracił dopiero w 1625 roku, także po pożarze. Obecnie mierzy 123 m. W kościele znajduję się również punkt widokowy, skąd turyści mogą oglądać panoramę starego miasta.

Szczególnym miejscem jest tallińska Starówka czyli powszechnie znane Dolne Miasto. Poza wieloma budynkami z okresu średniowiecza i charakterystycznym staromiejskim klimatem wąskich uliczek warto tu zajrzeć dla imprez kulturalnych, w tym Festiwalu Starego Miasta. Poza tym w okolicy 2 km od samego Tallinna znajduje się Kadriorg - przepiękny pałac XVIII-wieczny stanowiący dziś siedzibę prezydenta republiki. Warte obejrzenia są też pałacowe estogrody. Centrum Starego Miasta jest malowniczy Plac Ratuszowy otoczony domami kupieckimi. To jedno z ulubionych miejsc spotkań turystów i mieszkańców Tallina. W wielu kawiarniach, barach, restauracjach można smacznie zjeść i napić się kawy (i nie tylko). Latem wszystkie stoliki wystawiane są na zewnątrz, co tworzy wspaniały klimat tętniącego życiem miasta.

Super User