Szczęście to jedyna rzecz, 
która się mnoży, jeśli się ją dzieli  

Życie zna tylko jeden cud - miłość

Austria

Austria to przede wszystkim Alpy lub Wiedeń. Ja w swoich wędrówkach byłem i w górach, i zwiedziłem stolicę tego państwa. Zanim zaproszę do Wiednia zapoznajcie się z kilkoma informacjami o tym państwie.

austrAustriaRepublika Austrii (ÖsterreichRepublik Österreich ) – państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych (landów). Kraje związkowe dzielą się na 85 powiatów (Kreis) i 15 miast (Stadt) i na 2368 gmin (Gemeinde). Stolica Austrii – Wiedeń – stanowi od 1986 oddzielny kraj związkowy.

Austria to kraj w Europie Środkowej bez dostępu do morza. Największym miastem oraz stolicą kraju jest Wiedeń, gdzie mieszka 1/5 ludności. Powierzchnia kraju to 83,9 tys km2 a liczba ludności wynosi ponad 8 mln. Krajobraz Austrii to przede wszystkim góry. 65% jego powierzchni zajmują Alpy z licznymi lodowcami przez co Austria jest mekką dla amatorów białego szaleństwa praktycznie przez cały rok. Najwyższym szczytem Austrii jest Grossglockner 3797 m n.p.m. Fauna i flora chroniona jest w licznych rezerwatach i parkach narodowych, z których największy to Karwendel (pow. 72 tys. ha). Głównym działem gospodarki Austrii jest turystyka obejmująca, prócz licznych zabytków architektonicznych i atrakcji kulturalnych, ponad 100 tys. obiektów sportowych (hoteli, pensjonatów, pokoi gościnnych, nartostrad, wyciągów), a także liczne uzdrowiska (m.in. Baden, Badgastain, Innsbruck). Corocznie do kraju przybywa ok. 20 mln turystów. 

WALUTA

Od pierwszego stycznia 2002 roku do obiegu weszły banknoty i monety euro. Szyling, dawna waluta narodowa tego kraju, funkcjonował do 28 lutego 2002.

PRZEPISY WIZOWE

Obecnie obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokument jaki powinniśmy z sobą zabrać do bezwizowego wjazdu i pobytu jest paszport lub dowód osobisty.

PRZEPISY CELNE

Turyści niezależnie od kraju podlegają ograniczeniom dotyczącym wywozu ilości zakupionych i przewożonych towarów z przeznaczeniem do użytkuaust osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Rzeczy przewożone nie mogą przekroczyć określonych ilość, na przykład papierosy  do 200szt.; spirytus 10L, wino z większą ilością alkoholu, typu porto, sherry do 20L, zwykłe wino do 90L., piwo do 110L. Oczywiście osoby niepełnoletnie nie mogą przewozić ani wyrobów alkoholowych ani tytoniowych.

PODRÓŻOWANIE PO AUSTRII

Do podróżowania po Austrii nie trzeba mieć międzynarodowego prawa jazdy. Należy pamiętać, że na Terenie Austrii osoby które nie ukończyły 18 roku życia, a posiadające prawo jazdy nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych.Poruszając się po autostradach i drogach szybkiego ruchu bezwzględnie wymagana jest WINIETA, czyli nalepka potwierdzająca dokonanie opłat za korzystanie z płatnych dróg. Brak naklejonej WINIETY grozi grzywną w wysokości do 4000euro. WINIETY, można nabyć w oddziałach PZMOT w Polsce, w urzędach pocztowych oraz w niektórych stacjach benzynowych. 

Warto pamiętać, za nim naciśniemy mocniej na pedał gazu, że w tym kraju bardzo rygorystycznie przestrzegane jest dozwolona prędkość , jej przekroczenie, może nas dużo kosztować.  Dozwolona prędkość na obszarze zabudowanym wynosi  50km/godz, poza obszarem zabudowanym – 100km/godz., na autostradach 130km/godz.

ausNakaz zapinani pasów dotyczy nie tylko kierowcę i pasażera na przednim siedzeniu ale wszystkich podróżujących autem, łącznie z pasażerami siedzącymi na tylnych siedzeniach. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promili. Niezależnie od pory dnia i roku w całej Austrii obowiązuje używanie świateł mijania.

ŚWIĘTA

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Trzech Króli
 • kwiecień – Wielkanoc (święto ruchome)
 • 1 maja – Święto Pracy
 • maj – Wniebowstąpienie ( święto ruchome)
 • maj – Święto Zesłania Ducha Świętego ( święto ruchome)
 • czerwiec – Boże Ciało ( święto ruchome)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
 • 26 października – święto narodowe Austrii
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
 • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie
Super User