HOT-INFO

Głubczyce,
Polska

Kiedyś spróbowałem i nie mogę przestać. To jest moja pasja. Zapraszam na relację z moich krótkich "wypadów" i dłuższych wypraw!

Ja i mój rower

Kilka słów o mnie. Nie wiem czy to coś ciekawego, ale przecież jesteście na mojej stronie, grzecznie jest się przedstawić - zapraszam!

Coś o mnie Button

Lubię robić zdjęcia. Od dawna jeżdżę wszędzie z aparatem, a co ciekawego uwieczniłem? Zobaczcie sami.

Moje fotografowanie

Piszę. Głównie dla żony, ale niektóre moje książki zostały już wydane. Może moja twórczość kogoś zaciekawi? - zachęcam...

Moja twórczość

Trochę świata zwiedziłem. Prawie całą Europę, trochę Afryki i Azji. Jak chcecie skorzystać z moich doświadczeń - zapraszam!

Podróże

Mój blog. Od czasu do czasu mam ochotę coś napisać. Przeważnie dotyczy to aktualnych wydarzeń w moim życiu. Czy to ciekawe? - Sami ocenicie.

Mój blog
Super User
Kategoria:

Włochy to najczęściej odwiedzany kraj przeze mnie. Byłem tam już kilka razy. Zwiedziłem go własnym samochodem kilkakrotnie, jak również autokarem wycieczkowym. Byłem również tam na wczasach. Zjeździłem ten kraj prawie cały. Nie byłem tylko na samym południu tj. na Sycylii i Sardynii. Teraz już wiem dlaczego jest tam tylu turystów. Po prostu warto, nie, nie warto, trzeba tam pojechać. Poniżej kilka informacji o tym kraju, a potem zapraszam na moją relację. 

 

Włochy (Republika Włoska, wł. ItaliaRepubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

 

Zwiedziłem Włochy północne: Wenecję, Weronę, Rimini, Mediolan, Pize. Zwiedziłem Włochy Środkowe z Rzymem, Watykanem, Monte Casino i Asyżem na czele. Byłem również na południu, gdzie zwiedziłem słynny Neapol, Capri, San Giowano Rotondo.

Włochy podzielone są na 20 regionów (5 z nich na prawach szczególnych), 109 prowincji (z których 2 są autonomiczne) i 8092 gminy. Od lat Włochy znajdują się na 2 miejscu pod względem liczby przyjeżdżających turystów zagranicznych i wpływów z turystyki, które w roku 2010 osiągnęły 53 351 mln €. Na potrzeby obsługi ruchu turystycznego zbudowano ogromną liczbę obiektów noclegowych, restauracji i barów, a coroczne wydatki promocyjne i reklamowe wynoszą ponad 230 mln euro. Baza noclegowa osiągnęła 2 mln łóżek w obiektach o rozmaitym standardzie.

Włochy należą do najludniejszych państw Europy (czwarte miejsce na kontynencie) o wysokiej, lecz zróżnicowanej gęstości zaludnienia. W latach 80. XX wieku stały się krajem będącym celem wielu imigrantów. Obecnie nielegalna imigracja stanowi duży problem dla rządu włoskiego. Prawie całą ludność stanowią katolicy – 87,6% (licząc wszystkich ochrzczonych), z których niewielu regularnie praktykuje. 

Włosi znani są z miłości do sportu i gier sportowych. Uwielbiają wyścigi Formuły 1 za sprawą włoskiego teamu Ferrari, który jest legendą sportów motorowych. Mają 15 tytułów wśród kierowców oraz 16 wśród konstruktorów. Równie dużą popularnością cieszy się piłka nożna. Włosi zdobyli już Mistrzostwo świata na Mundialu czterokrotnie, ostatnio w 2006 roku. Oprócz piłki nożnej dużą popularnością cieszy się koszykówka (2 miejsce drużyny narodowej począwszy od lat 50.) i siatkówka.

Włochy uważane są za ojczyznę europejskiej muzyki artystycznej i przez wiele stuleci pełniły rolę centrum życia muzycznego w Europie. Tam najefektowniej rozwinęła się muzyka wokalna, we Włoszech powstała opera, ale także liczne gatunki muzyki instrumentalnej początek miały właśnie we Włoszech.

WALUTA

Włochy jako członek Unii Europejskiej  wprowadził wspólną walutę unijna – euro : 1€ to 100 centów. W ten sposób  28 lutego 2002 narodowy Lir, który po raz pierwszy pojawił się w średniowieczu,  stracił swój status  prawnego środka płatniczego.

PRZEPISY WIZOWE

Obywatele Polski będącej w Unii Europejskiej mogą swobodnie przemieszczać się po krajach Unii Europejskiej z dowodem osobistym lub paszportem. Ważne jest sprawdzenie ważności dokumentu oraz jego STANU TECHNICZNEGO POZWALAJĄCEGO NA STWIERDZENIE TOŻSAMOŚCI.

PRZEPISY CELNE

W przypadku w wożenia dużych sum pieniędzy mogą być wymagane dodatkowe wyjaśnienia. Teoretycznie w gotówce można posiadać do 10.000euro.

Od 1 października 2004 roku chcąc podróżować ze swoim psem lub kotem po krajach Unii Europejskiej, musimy mu wyrobić paszport. Do wyrobienia takiego paszportu potrzebny jest dokument zawierający dane o właścicielu oraz informacje na temat zwierzęcia. Ważne są również wszelkie zaświadczenia o szczepieniach i przebytych chorobach. Nasz ulubieniec musi mieć posiadać identyfikator w postaci elektronicznego chipa, którego numer i miejsce umieszczenia będzie odnotowane w paszporcie.

PODRÓŻOWANIE

Podróżując po Włoszech należy pamiętać o sjeście, gdyż podczas jej trwania sklepy i urzędy oraz inne instytucje  są zamykane. 

Najlepszym środkiem do odkrywania tego malowniczego kraju są pociągi. Pociągi jeżdżą często, są czyste i wygodne. Kolejnym środkiem transportu może być autobus. Poza pociągami i autobusami Włosi mają dobrze rozwiniętą sieć promów i wodolotów, które są obsługiwane przez prywatne firmy. Podobnie jak w innych krajach w większych miastach kursują też samoloty ale, niestety, bilety są bardzo drogie.

Przemieszczając się autem po Włoszech należy pamiętać, że autostrady są płatne. Polscy turyści posiadający polskie prawo jazdy mogą nim się bez problemu posługiwać. Oczywiście ważne jest aby dokument był ważny.
Za przekroczenie prędkości mandaty reguluje się natomiast, jeżeli tego nie zrobimy, nasze auto zostanie odholowane na płatny parking do czasu zapłaty. W przypadku dużej ilości wykroczeń drogowych nasze prawo jazdy zostaje zawieszone na okres 15 /6 miesięcy.

ŚWIĘTA :

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Święto Objawienia Pańskiego -Trzech Króli
  • Poniedziałek Wielkanocny 25 kwietnia – Święto Wyzwolenia
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia NMP
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
  • 25 i 26 grudnia – Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

We Włoszech świąt ogólnonarodowych nie ma zbyt wiele ale każda okazja jest dobra do świętowania dlatego uroczystościom lokalnym nigdy nie ma końca. Najwięcej uroczystości organizowanych jest podczas Wielkanocy poza tym w maju, w sierpniu i wrześniu.  Polecamy również karnawał we Włoszech.

Super User
Kategoria:

lanzaroteWyprawa na hiszpańską wyspę Lanzarote należącą do archipelagu wysp kanaryjskim odbyła się we wrześniu 2012 roku. Lądowaliśmy razem z żoną wcześnie rano. Było pochmurne niebo i wyspę dopiero zobaczyliśmy będą kilkaset metrów nad nią. Wynurzyła się nagle. Ciemna, ponura, niewielkich rozmiarów. Sprawiała niemiłe wrażenie. Jakie było to złudne.  

Jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego, położona na Oceanie Atlantyckim ok. 125 km od wybrzeży Maroka i 1000 km od Półwyspu Iberyjskiego.  

Lanzarote jest wyspą wysuniętą najbardziej na północ i wschód w archipelagu wysp kanaryjskich. Często nazywana jest "wyspą wulkanów". Jej powierzchnia w większości utworzona jest przez lawę wulkaniczną. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 1824 roku.

Zamieszkaliśmy w czterogwiazdkowym hotelu Vilege w mieście Puerto del Carmen. Jakie odmienne wrażenie mieliśmy po wyjściu pierwszego na spacer. Razem z żoną wyrażaliśmy pełne podziwu okrzyki. Wyspa okazała się wspaniała.

Zwiedziliśmy całą wyspę. Można tam jeździć na własną rękę wypożyczając samochód, nie jest to takie drogie, ale my skorzystaliśmy z możliwości zorganizowanej wycieczki z polskim przewodnikiem. Taką formę polecam. Na wyspie mieszka kilku polskich przewodników i świetnie opowiadają historię wyspy, pokazują miejsca najbardziej godne zwiedzenia. Koszt takiej wyprawy to z wyżywieniem około 65 euro od osoby.

Warto zobaczyć:

Przede wszystkim park narodowy Tymamfaja. Podróż przez obszary El Diablo pozostawiają we wszystkich obromne wrażenie. Góry ognia – liczne kratery wulkaniczne, dziesiątki kilometrów zastygłej pustyni z lawy, oraz pystynie z pyłem wulkanicznym przypominają karjobraz marsjański. Tam musicie pojechać. Warto zobaczyć miejscowość El Golfo, gdzie jest niesamowita laguna, Jameos del Agua – niesamowity korytarz powstały po przejściu lawy, ze wspaniałą laguną gdzie można zobaczyć jedyne na świecie kraby albinosy, które żyją głęboko w oceanie, a tam macie je na wyciągnięcie ręki. Warto pojechać w region La Garia i obejrzeć jak uprawia się winorośla oraz zdegustować wino, niesamowite widoki. Ktoś kto jest na Lanzarote nie może nie być w ogrodzie kaktusów (Jardín de Cactus). W olbrzymiej niecce główny „architekt”, pisarz Cesara Manrique'a., który osiadła na tej wyspie i miał niesamowity wpływ na wygląd i zachowanie naturalnego wyglądu wyspy, zebrał w jednym miejscu około 800 gatunków kaktusów z całego świata. Niektóre robią wrażenie. Dzięki niemu też zachował się pierwotny charakter wyspy, a najbardziej urokliwe zakątki wyspy objęte zostały ochroną. Ktoś kto jest na wyspie powinien zobaczyć stolicę Arracife i jedyny wybudowany tam wieżowiec – hotel. Z ostatniego piętra są niesamowite widoki. W niedzielę warto odwiedzić największe targowisko w mieście Costa Teguise. Warto bo tam kupicie to samo co jest w sklepach, ale o wiele taniej. Tam można zapoznać się z rękodziełem tutejszych mieszkańców, posłuchać śpiewających tubylców, albo obejrzeć walki podobne do sumo.

Jednym z atrakcji są również jedyne z piaskiem plaże w miejscowości Playa Blanca. Plaże te noszą nazwę El Papagayo. Inną atrakcją organizowaną w miejscowości Puerto Calero są rejsy łodzią podwodną. Skorzystaliśmy z tej atrakcji i przeżyliśmy jedyną okazję zejścia około 40 m pod powierzchnię oceanu.    

Super User
Kategoria:

73zmWenecja cieszy się niezwykłą popularnością wśród podróżnych odwiedzających Włochy. Na cały świat rozsławiły ją przede wszystkim liczne kanały, po których snują się leniwie gondole oraz brak typowych dróg.

W Wenecji byłem już trzykrotnie. Najbardziej jednak utkwiło mi pierwsze spotkanie z tym pięknym miastem i wszystkim odwiedzającym właśnie taki sposób zwiedzania polecam. Otóż wiele biur podróży organizuje dojazd do miasta nie poprzez piękny kilkukilometrowy most, gdyż po przyjeździe na niewielki skrawek wyspy muszą zapłacić horyzontalne pieniądze za postój autokaru. Preferują dotarcie na wyspę od strony morza. I tutaj czar pryska. Wenecję trzeba poznawać stopniowo, delektując się jej niezwykłością, jej tajemniczością. Kiedy błądząc wąskimi uliczkami, przekraczając liczne mosteczki na kanałami, wkraczamy na przestrzeń kanału Grande, to każdy wydobędzie „waw” ze swojego gardła. I dalej, kiedy powoli zbliżamy się do centrum Wenecji, mijając wytworne pałace, zabytkowe świątynie i wchodzimy w pewnym momencie na olbrzymią przestrzeń placu św. Marka, do nie jesteśmy wstanie nic wydobyć ze swego gardła z podziwu. Inaczej jest kiedy dopływamy do pałacu Doży i widzimy to co najpiękniejsze od razu. Nie ma tego stopniowania emocji, kiedy zaczynamy zwiedzać od strony lądu.  

Wenecja to niespotykana architektura, na którą składają się przede wszystkim wytworne pałace i zabytkowe świątynie. Jedną z najsłynniejszych jest Bazylika św. Marka.

Z Wenecją kojarzą się również gondolierzy, romantyczne zachody słońca oraz karnawał, podczas którego niezbędnym rekwizytem 83 1zmsą maski weneckie. Oprócz tego miasto uznawane było za operową stolicę Europy. Wystarczy wspomnieć, że przez pewien czas przebywał tu Antonio Vivaldi, zaś w XX wieku wystawiono tu jedyną operę Igora Strawińskiego, zatytułowaną „Żywot rozpustnika".

Wenecja jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów spragnionych pięknych widoków, muzyki, oddechu od szarej codzienności. To doskonałe miejsce dla tych wszystkich, którzy oczekują przeżycia niezapomnianych chwil w otoczeniu niezwykłych atrakcji turystycznych. Naprawdę warto się wybrać do tego miasta, mimo iż historii współczesnych Włoch nie odgrywa już tak wielkiej roli jak dawniej.

Również pobliskie weneckie wysepki są atrakcją dla turystów. Murano i Burano to głównie odwiedzane wyspy. Słyną one z koronkarstwa (to pierwsze) oraz ze wspaniałych dzieł wyrabianych ze szkła. Byłem tam, widziałem i gorąco polecam.

Super User
Kategoria:

talTallinn jest stolicą i największym miastem w Estonii. Zajmuje powierzchnię 159,2 km2 i liczy 412 tys mieszkańców. Leży na północnym wybrzeżu kraju, nad brzegiem Zatoki Fińskiej.

Przyjechałem do tego miasta wcześnie rano po nocnej jeździe z Polski. Miasto spowite mgła. Jednak po kilkudziesięciu minutach ujrzałem wspaniałe miasto, gdzie nowoczesność miesza się z kilkuwieczna architektura. Ruszyłem na zwiedzanie.  

Tallinn, dziś miasto estońskie przez wieki odczuwało wpływy innych nacji, w tym między innymi Finów, którzy upodobali sobie to miejsce na ośrodek handlu. Dzięki nim Tallinn był już ważnym miastem w X wieku. Dwukrotnie było również własnością Duńczyków, którzy pozostawili po sobie ślad w postaci jednej z największych fortyfikacji z murami liczącymi aż 2,5 km długości i 16 m wysokości. Fort posiadał 46 baszt obronnych. Pod duńskimi rządami miasto przystąpiło do Hanzy, co dało mu kolejną szansę rozwoju gospodarczego. Jako doskonały fort stał się wkrótce siedzibą zakonu krzyżackiego. W XVI wieku ostatecznie stał się miastem estońskim. Po III wojnie północnej Estonia została włączona do Rosji carskiej i pozostawała w jej obrębie aż do rozpadu ZSRR. Dziś Tallinn jest stolicą Estonii, jednocześnie nabierając charakteru miasta europejskiego. Obecnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast wschodnich.

Tallinn to miasto, w którym jest co zwiedzać. Największą atrakcją są oczywiście stare mury obronne otaczajątalince Dolne Miasto, a w obecnej kamiennej postaci wybudowane pod koniec XIII wieku. Szczególnie ważna jest Gruba Małgorzata - baszta, na której widnieje polski napis o internowaniu polskiego okrętu wojennego Orzeł. Dawniej były to fortyfikacje drewniane. Do dziś zachowało się około 70% tych murów, w tym 26 baszt krytych czerwoną dachówką. Najlepiej oglądać je od ulicy Rannamae, gdzie zachowało się kilkanaście mniejszych, niezwykle malowniczych baszt. Z kolei od strony ulicy Nunne widoczna jest brama Pikk jalg. Przepiękne uliczki. Pierwszy rzuca się w oczy Kościół św. Olafa z przełomu XII i XIII wieku, w momencie zbudowania był drugą najwyższą budowlą na świecie (159 m), a po 1548 roku, kiedy pożar zniszczył wieżę katedry w Lincoln - najwyższą. Ten tytuł stracił dopiero w 1625 roku, także po pożarze. Obecnie mierzy 123 m. W kościele znajduję się również punkt widokowy, skąd turyści mogą oglądać panoramę starego miasta.

Szczególnym miejscem jest tallińska Starówka czyli powszechnie znane Dolne Miasto. Poza wieloma budynkami z okresu średniowiecza i charakterystycznym staromiejskim klimatem wąskich uliczek warto tu zajrzeć dla imprez kulturalnych, w tym Festiwalu Starego Miasta. Poza tym w okolicy 2 km od samego Tallinna znajduje się Kadriorg - przepiękny pałac XVIII-wieczny stanowiący dziś siedzibę prezydenta republiki. Warte obejrzenia są też pałacowe ogrody. Centrum Starego Miasta jest malowniczy Plac Ratuszowy otoczony domami kupieckimi. To jedno z ulubionych miejsc spotkań turystów i mieszkańców Tallina. W wielu kawiarniach, barach, restauracjach można smacznie zjeść i napić się kawy (i nie tylko). Latem wszystkie stoliki wystawiane są na zewnątrz, co tworzy wspaniały klimat tętniącego życiem miasta.